5. dubna 2013 13:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Schäuble: Odkrytí účtů z daňových rájů nám pomůže zatlačit na banky

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý ministr financí Wolfgang Schäuble. | foto: ČTK

BERLÍN Obří únik informací, který odhalil identitu tisícovek majitelů účtů v daňovém ráji na Britských Panenských ostrovech, bude mít podle německého ministra financí Wolfganga Schäubleho pozitivní efekt. Podle něj se nyní zvýší tlak na země a banky, které daňové úniky movitým lidem umožňují.

Údaje o majitelích účtů zveřejnilo ve čtvrtek Mezinárodní sdružení investigativních novinářů. Data se týkají asi 130 000 lidí a 120 000 firem ze 170 zemí světa. Tito lidé měli účty v bankách na Britských Panenských ostrovech, které patří mezi daňové ráje karibské oblasti.

Mezi odhalenými majiteli bankovních účtů v Karibiku jsou například Jean-Jacques Augier, což je pokladník volební kampaně francouzského prezidenta, dále bohatá sběratelka umění ze Španělska Carmen Thyssenová-Bornemiszová, gruzínský premiér Bidzina Ivanišvili či manželka ruského vicepremiéra Igora Šuvalova.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jsem rád, že se tato zpráva objevila, zvýší to tlak," řekl Schäuble v rozhovoru pro německou rozhlasovou stanici Deutschlandfunk. Podle něj média připomněla, že vyhnout se placení daní vyžaduje "neuvěřitelně komplikované konstrukce".

Zda jsou tyto "konstrukce" nezákonné je otázka, ale tvoří jakousi ekonomickou "šedou zónu", dodal Schäuble.

Lidovky.cz, ČTK