13. června 2012 11:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Schäuble: 'Pokud Itálie zavede reformy, nemusí se krize bát'

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý ministr financí Wolfgang Schäuble | foto: ČTK/AP

MILÁN Pokud Itálie zavede tržní reformy navržené vládou premiéra Maria Montiho, nemusí se bát, že by ji postihla dluhová krize, která nyní ohrožuje Španělsko. Řekl to německý ministr financí Wolfgang Schäuble pro dnešní vydání italského deníku La Stampa.

Cesty reforem se musí držet i Španělsko a Francie, tu ale Schäuble kritizoval za první protireformní kroky v důchodovém systému.

'Španělsko je na dobré cestě, pomoc nepotřebuje'

"Jestliže bude Itálie pokračovat Montiho cestou, nehrozí jí žádná rizika," řekl ministr. "Španělsko je rovněž na dobré cestě a program pomoci nepotřebuje. Má specifické problémy s bankovním sektorem a jsem si jist, že je vyřeší," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Monti zavedl úsporné kroky sestávající hlavně ze zvýšení daní a důchodové reformy, což povzbudilo investory. Jejich podporu však Řím v poslední době ztrácí, protože vláda nedokázala doplnit utahování opasků růstovými reformami a polovičatý návrh reformy trhu práce uvízl v parlamentu. Investoři se obávají, že po eskalaci problémů Španělska bude další na řadě právě Itálie.

Schäuble kritizuje Hollanda za snížení věku odchodu do důchodu

Schäuble kritizoval rozhodnutí nové francouzské vlády snížit zpět věk odchodu do důchodu pro ty, kteří nastoupili do práce dříve. Socialistický prezident François Hollande tak plní sliby zvrátit důchodové reformy svého předchůdce Nicolase Sarkozyho.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"V Evropě jsme se rozhodli přizpůsobit náš sociální systém demografickému vývoji. Naše země stárnou, ale Hollandeovo rozhodnutí snížit důchodový věk tomu neodpovídá," řekl Schäuble.

Z Paříže přicházejí i další varovné protitržní signály. Ministr práce Michel Sapin minulý týden řekl, že nová vláda chce firmám výrazně zvýšit náklady propouštění zaměstnanců a slibuje si od toho zastavení růstu nezaměstnanosti, která je nyní nevyšší od konce 90. let. Země jako Španělsko a Itálie však nyní naopak přísné podmínky pro propouštění zmírňují, aby vytvořili motivaci k najímání, a přispěly tím k poklesu rekordně vysoké nezaměstnanosti.

Lidovky.cz, ČTK