Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Schwarzenberg? Kazišuk českého exportu, vzkázal Ransdorf z Bruselu

Europoslanec Miloslav Ransdorf  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Europoslanec Miloslav Ransdorf | foto: ČTK

PRAHA/BRUSEL Bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg nastavil podle europoslance Miloslava Ransdorfa (KSČM) špatný kurz české diplomacie. Na setkání s novináři Ransdorf označil šéfa TOP 09 za „kazišuka“ ekonomických zájmů Česka. Podle Schwarzenberga se neúspěšní podnikatelé na politiku často jen vymlouvají.

Na novinářském semináři v Bruselu se Ransdorf pustil do kritiky české zahraniční politiky, která podle něj dusí tuzemský export. „České zbrojovky pomohly vládě na Srí Lance vyhrát občanskou válku. A Česká republika za tuhle pomoc měla dostat stavbu rafinérie. Ta věc padla, protože Schwarzenberg předložil v Ženevě návrh rezoluce proti Srí Lance. Takže jsme rafinérii samozřejmě nedostali,“ stěžoval si europoslanec.

Ransdorfovy eskapády:

Na úterním setkání s novináři si neodpustil ani ostřejší slovník. „Z hlediska ekonomických zájmů České republiky fungoval Schwarzenberg jako, promiňte, kazišuk,“ přisadil si Ransdorf.

Humanistická diplomacie podle něj pohřbila zejména vojenský export, ve kterém patřilo Československo ke světové špičce. „Trhy rádi obsadili jiní. Tento Havlův experiment nás přišel hodně draho,“ míní komunista.

Ransdorf narážel na ochladnutí česko-srílanských vztahů po vystoupení velvyslankyně Kateřiny Sequensové, která předloni na půdě OSN poukazovala na porušování lidských práv na Srí Lance. Zlepšit vzájemné vztahy se podle Ransdorfa podařilo až loni ministru úřednické vlády Janu Kohoutovi.

Argumenty se vymýšlejí

Bývalý šéf české diplomacie z TOP 09 odmítá spojování rezoluce na podporu lidských práv (viz článková fotogalerie) s neúspěchem českých podnikatelů. „Několikrát jsem zažil, že podnikatelé, kteří z těch či oněch důvodů neuspěli, dávají vinu ministerstvu zahraničí. Na druhé straně, když rozhovory pokračují daleko a druhá strana z toho chce vycouvat, často použije argument, že jsou tím či oním uraženi,“ řekl Karel Schwarzenberg serveru Lidovky.cz.

Podle něj neexistoval žádný příslib, že by mnohamiliardové zakázky měli dostat právě Češi. Ransdorf by si měl podle šéfa TOP 09 před podobnými tvrzeními zjistit fakta. „Nebyla to rezoluce proti Srí Lance, ale rezoluce, která vyzývala k naplnění toho, k čemu se Srí Lanka sama zavázala. A bylo to také v rámci EU, kdy všechny státy EU tuto rezoluci podepsaly,“ vysvětluje Schwazenberg. Osobně prý proti Srí Lance nikdy veřejně nevystoupil.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Výroba respirátorů (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Výroba respirátorů (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Výroba respirátorů (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!