23. července 2009 12:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Schwarzenegger na videu ořezává rozpočet zabijáckým nožem

Arnold Schwarzenegger s nožem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Arnold Schwarzenegger s nožem | foto: Lidovky.cz

LOS ANGELES Kalifornský guvernér a bývalá hvězda akčních filmů Arnold Schwarzenegger na sebe opět dokázal upoutat pozornost. Na internetovou sociální síť Twitter umístil video, kde před kamerou šermuje obrovským zabijáckým nožem, zatímco mluví o nutnosti radikálně "ořezat" kalifornský rozpočet.

Kalifornští zákonodárci a guvernér Arnold Schwarzenegger se v pondělí dohodli na uzavření rozpočtového deficitu tohoto amerického státu ve výši 26,3 miliardy dolarů (asi 478 miliard korun).Video, kde Schwarzenegger šermuje s nožem, aby tak voličům sdělil krutou pravdu, vyvolalo okamžitě velkou vlnu kritiky. Mnohým přijde takováto "lehkomyslná" prezentace drastických škrtů, které ovlivní mnoho lidí závislých na sociálních službách, jako výsměch.

Guvernér kritikům sdělil, že přestože proces "ořezávání" rozpočtu není jednoduchý, stále ještě neztratil smysl pro humor a dokáže si dělat legraci sám ze sebe. 

Dopad škrtů bude tvrdý
Rozpočtová opatření zahrnují mimo jiné snižování výdajů v hodnotě 15,5 miliardy dolarů, uvedla agentura Reuters.

Kalifornie se letos potýká s vážnými důsledky hospodářské recese, která v tomto státu zvýšila nezaměstnanost na rekordních 11,6 procenta. Rozpočtový deficit Kalifornie bude podle Schwarzeneggera vyrovnán snižováním výdajů, půjčkami a přesunem státních dotací, nikoli však zvyšováním daní.

Dohady o rozpočtu se táhly několik týdnů. Demokratičtí zákonodárci připustili, že konečné rozhodnutí obsahuje finanční škrty v několika
citlivých oblastech. Státní školy a univerzity například přijdou o dotace ve výši devíti miliard dolarů, věznice se uskrovní o jednu miliardu a města a okresy přijdou o čtyři miliardy. Řada státních zaměstnanců si navíc bude muset každý měsíc do června 2010 vzít tři dny neplacené dovolené, což vyústí ve zhruba 14procentní snížení platů.

Výnosy Kalifornie z daně z příjmu za prvních pět měsíců letošního roku se propadly o 34 procent. Bilance příjmů a výdajů státu tak byla silně nevyvážená. Rozpočet nyní musí schválit obě komory kalifornského parlamentu.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!