12. května 2014 12:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sdružení nájemníků požaduje mapy nájmů, jinak prý přibude bezdomovců

Pronájem bytu – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pronájem bytu – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Sdružení nájemníků ČR volá po vypracování cenových map se skutečnými nájmy, jinak prý hrozí, že se zvýší počet lidí, kteří nebudou na činži mít. Předseda sdružení Milan Taraba na pondělní tiskové konferenci varoval před nárůstem bezdomovectví. Cenové mapy reálných nájmů by podle něj měly být vodítkem pro soudce, kteří rozhodují spory mezi majiteli a nájemníky.

Taraba odkázal na nedávný případ, v němž podle něj takový spor o výši činže nájemník prohrál, musí platit sumu požadovanou vlastníkem bytu a ještě uhradit soudní výlohy přesahující 100.000 korun. Nájemník i majitel šli k soudu každý s jiným odborným posudkem, které se ve stanovení nájmu lišily o 20 procent. Soud podle Taraby přihlédl spíš k tomu, jaké ceny odpovídaly nabídkám pronájmu v dané lokalitě ze strany realitních kanceláří. Předseda sdružení proto míní, že v každém městě nad 20.000 obyvatel by měla existovat reálná cenová mapa odrážející nikoli nabídky realitních kanceláří, ale nájmy, jež lidé v místě opravdu platí.

V citovaném soudním sporu šlo podle Taraby o byt o výměře 60 metrů čtverečních, nájemník nabízel čistý nájem bez poplatků 8500 Kč za měsíc, majitel chtěl 10.000 korun měsíčně. Soud dal za pravdu pronajímateli. Pokud by tento trend pokračoval, bude se zvyšovat počet bezdomovců, varoval Taraba. Kritizoval také vládní nařízení upravující v návaznosti na nový občanský zákoník postup pro případy, kdy se majitel a nájemník na nájemném nedohodnou. Kabinet podle něj nařízení "šil horkou jehlou".

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz