2. prosince 2015 15:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Se skandálem Dieselgate se svezla i firma Bosch. Viní ji z konspirace

Logo společnosti Volkswagen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo společnosti Volkswagen | foto: Reuters

GERLINGEN Německý dodavatel automobilových součástek Robert Bosch (či krátce Bosch) čelí v USA žalobám kvůli údajnému podílu na skandálu s manipulací měření emisí v automobilce Volkswagen.

Nejnovější z těchto žalob viní firmu Bosch z konspirace s Volkswagenem při obcházení emisních norem u minimálně jedenácti milionů naftových automobilů po celém světě.

„Podvodný systém Volkswagenu podporovala společnost Bosch, která vytvořila software (používaný k manipulaci měření emisí),“ tvrdí žaloba, kterou podal k soudu v Detroitu jeden majitel naftového automobilu z New Yorku. Podobným žalobám prý čelí Bosch i v několika dalších amerických městech.

Zdroje agentury Reuters už v listopadu uvedly, že americké úřady vyšetřují, jakou roli sehrál Bosch při manipulaci testů emisí u naftových aut z koncernu Volkswagen.

Společnost Bosch vyráběla klíčové součástky naftových motorů, které manipulaci s testy umožňovaly. Firma je největším dodavatelem automobilových součástek na světě.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) v září obvinila Volkswagen, že u vozů s naftovými motory používal software umožňující při testování skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku.

Volkswagen pak přiznal, že v celém světě software instaloval do zhruba jedenácti milionů aut, včetně asi 1,2 milionu vozů české součásti Škoda Auto.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz