Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sebejistý Pan mikroskop zatím investory vyhazuje. Češi patří ke světové špičce

Šéf firmy Tescana, která se zabývá výrobou a prodejem mikroskopů, Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf firmy Tescana, která se zabývá výrobou a prodejem mikroskopů, Jaroslav... | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Podnikatelský příběh Jaroslava Klímy je jako z čítanky o americkém snu. Společnost Tescan vyrábějící elektronové mikroskopy spoluzakládal před více než čtvrtstoletím na zelené louce. Dnes tato firma patří ke světové špičce ve svém oboru a jen loni utržila takřka 70 milionů dolarů.

To ale Tescanu a Klímovi nestačí, mají ještě velkolepější plány. „Mám od představenstva za úkol dosáhnout v roce 2021 tržeb ve výši pěti miliard korun, podle současného kurzu něco kolem 214 milionů dolarů. A pevně věřím, že to dokážu,“ tvrdí Klíma.

Jeho sebevědomí pramení iz toho, že odvětví, v němž Tescan působí, velmi rychle roste. Jak Klíma říká, třeba společnost Shimatsu, patřící v elektronové mikroskopii rovněž ke světové špičce, měla ještě v roce 2015 tržby ve výši 1,9 miliardy eur. Loni už to byly necelé tři miliardy a za tři roky má společnost v plánu utržit deset miliard eur.

Nové číslo magazínu Index LN vychází v pondělí 29. května.

Takového razantního růstu se samozřejmě nedá dosáhnout přirozenou cestou. Velké firmy rostou, protože polykají jiné velké firmy. Rovněž Tescan musí proto odolávat mnoha nabídkám na převzetí.

„Jeden čas jsem vyhazoval dva investory týdně. V současnosti je velký zájem z Číny, která vyhlásila cosi jako plán dohnání a předehnání světa v polovodičové technice. Na první etapu tohoto plánu mají Číňané vyhrazeno 130 miliard dolarů. Takže nás samozřejmě buď chtějí koupit, nebo s námi založit společný podnik,“ říká Klíma.

Jak tvrdí, jednou budou asi muset majitelé Tescanu přece jen umožnit dalším investorům vstup do společnosti. Když se totiž bude firma rozvíjet podle jejich představ, někdy v budoucnu bude muset vstoupit na akciový trh.

„Zatím to ale není v plánu, na pražskou burzu podle mě nemá moc smysl vstupovat, a abychom šli někam do Londýna, na to jsme zase moc malí,“ vysvětluje Jaroslav Klíma.

O velkém podnikatelském příběhu, firmě Tescan i světu mikroskopů čtěte více v pondělním vydání magaxínu Index LN, který je vychází spolu s Lidovými novinami.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!