10. srpna 2009 11:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sečteno, podtrženo. Šrotovné po celém světě prodalo miliony aut

Prodej automobilů ve Spojených státech, které zavedly šrotovné zatím jako poslední, v červenci dosáhl nejvyšší úrovně od začátku letošního roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodej automobilů ve Spojených státech, které zavedly šrotovné zatím jako poslední, v červenci dosáhl nejvyšší úrovně od začátku letošního roku. | foto: Reuters

PRAHA Prodej nových aut na Slovensku v červenci díky šrotovnému pokračoval v růstu. Celkem se prodalo přes 11 tisíc nových osobních a lehkých nákladních vozů, což je o pětinu více než ve stejném období loni. Nejprodávanější značkou byla i v červenci česká Škoda.

Slovensko tak opisuje celosvětový vývoj na automobilovém trhu. Po prvním čtvrtletí odvětví ještě bojovalo s poklesem poptávky. Ta byla meziročně nižší přibližně o čtvrtinu. Vláda tehdy postupně spustila dvě vlny šrotovného. Příspěvky na koupi nového auta výměnou za likvidaci staršího vozidla, na které vláda vyčlenila 55 milionů eur (1,4 miliardy Kč), podpořila prodej více než 40.000 aut.

Jak se prodávají auta se šrotovným (červenec)

                           Počet prodaných automobilů                Změna (%)
Čína                                                1,1 milionu                            +64
USA                                                     998 tisíc                            -12
Japonsko                                             431 tisíc                              -5
Německo                                             340 tisíc                           +30
Itálie                                                     205 tisíc                             +6
Francie                                                189 tisíc                             +3
Británie                                                157 tisíc                             +2
Španělsko                                           108 tisíc                            -11
Česká republika                                    14 tisíc                             +9
Slovensko                                             11 tisíc                           +20

Prodej automobilů ve Spojených státech, které zavedly šrotovné zatím jako poslední, v červenci dosáhl nejvyšší úrovně od začátku letošního roku. Zákazníci v USA koupili podle údajů společnosti Autodata bezmála milion osobních a lehkých nákladních vozů. V meziročním srovnání se nicméně prodej snížil o 12 procent.

Zisky padají dál, nahradily je ztráty 

Útlum na automobilových trzích měl letos negativní dopad na hospodaření řady automobilek. Zisk největšího evropského výrobce automobilů Volkswagen se v pololetí propadl o více než 80 procent a zisk jeho české divize Škoda Auto se snížil o více než 60 procent. Zisk německé automobilky BMW, která je největším výrobcem luxusních vozů na světě, se meziročně propadl o tři čtvrtiny.

Většina automobilek ale ani neudržela zisk. Německá automobilka Daimler se ve druhém čtvrtletí dostala do ztráty přesahující miliardu eur (zhruba 26 miliard Kč). Ztráty vykázali rovněž francouzští konkurenti PSA Peugeot Citroën a Renault a italský rival Fiat.

Japonská společnost Toyota Motor, které je největším výrobcem automobilů na světě, hospodařila ve svém prvním finančním čtvrtletí končícím v červnu s čistou ztrátou 78 miliard jenů (téměř 15 miliard Kč). Její hlavní domácí konkurenti Honda a Nissan vykázali ve stejném období pokles provozního zisku o téměř 90 procent.

Z mrtvých vstává Ford, zisky rostou Hyundai

Americký Ford se nicméně v období od dubna do června vrátil k zisku. Firma vydělala přes 40 miliard korun po rekordní ztrátě 8,7 miliardy dolarů před rokem.

Dobře si vedla rovněž největší jihokorejská automobilka Hyundai Motor, která loni v listopadu oficiálně zahájila sériovou produkci osobních aut v České republice. Zisk Hyundai díky slabší domácí měně a vládním opatřením na podporu poptávky stoupl o 48 procent na rekordních téměř 12 miliard korun.

ČTK, Lidovky.cz

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.