7. května 2019 15:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Apple pohltí každé dva až tři týdny jednu firmu. 'Kupujeme vše, co potřebujeme,' říká Cook

Generální ředitel Applu Tim Cook představuje novou kreditku Apple Card. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel Applu Tim Cook představuje novou kreditku Apple Card. | foto: Reuters

CUPERTINO/PRAHA  Technologická společnost Apple je se svými 225 miliardami dolarů volné hotovosti jednou z nejbohatších firem na světě. Patřičně toho využívá a nakupuje ve velkém.

Podle jejího šéfa Tima Cooka koupil Apple jen za poslední půl rok až 25 nových společností. Jinými slovy, technologický gigant pohltí každé dva až tři týdny jednu novou firmu. „Pokud nám přebývají peníze, díváme se, jak je můžeme dál investovat,“ řekl Cook pro televizní stanici CNBC. 

Herečky Reese Witherspoonová (vlevo) a Jennifer Anistonová představují novou...
Nový šéf Applu Tim Cook

„Kupujeme vše, co potřebujeme, abychom dosáhli našich strategických plánů,“ uvedl dále Cook. Doplnil taktéž, že Apple tyto obchody neoznamuje především z toho důvodu, že jde o menší startupy, u nichž je cílem získat především nadějné talenty, kteří v nich pracují, či intelektuální vlastnictví těchto firem. 

Pro srovnání, v roce 2018 Apple koupil 18 firem. Společnost se známým nakousnutým jablkem ve znaku například ovládla firmu Texture, která funguje jako jakýsi novinový stánek pro digitální distribuci časopisů. Jak s takovou společností pak Cook naložil, ukázal teď na konci března během každoroční Keynote, kdy představil službu Apple News+. Ta za jednotný poplatek 9,99 dolarů (230 korun) měsíčně nabízí předplatné pro více než tři stovky časopisů a novin.

Loni rovněž Apple koupil za zhruba 400 milionů dolarů populární aplikaci pro rozpoznávání hudby Shazam.

Patrně jednou z největších akvizic, kterou v posledních letech technologický gigant z kalifornského Cupertina uskutečnil, byla v roce 2014 koupě výrobce sluchátek Beats za tři miliardy dolarů. Značky Beats využil například pro spuštění své vlastní streamovací hudební služby, která má konkurovat populárnímu Spotify a rovněž dál pokračuje v prodeji sluchátek této značky.

Apple chtěl i televizi

Apple měl v minulosti zájem ještě o větší ryby. Jak v roce 2016 informoval list Wall Street Journal, technologický gigant kroužil například i kolem společnosti Time Warner, které patří například televize CNN a HBO. Time Warner však na podzim roku 2016 nakonec získala americká telekomunikační společnost AT&T za 85 miliard dolarů.

V minulosti se rovněž spekulovalo, že Apple by hromadu svých volných peněz mohl použít například k nákupu firem, jako jsou výrobce elektromobilů Tesla či videotéky Netflix.

Přinejmenším ta poslední možnost se zdá ale nepravděpodobná. Teď na jaře totiž přišel s novinkou s názvem Apple TV +. Ta je v podstatě obdobou Netflixu a dalších streamovaných služeb se zaměřením na video.

vlkVojtěch Wolf

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz