25. září 2019 14:24, aktualizováno  18:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

O budoucnosti české CK Neckermann se vyjednává, klienti německé divize mohou mít problémy s vrácením peněz

Zavřená pobočka na letišti ve Frankfurtu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zavřená pobočka na letišti ve Frankfurtu. | foto: Reuters

Praha O budoucnosti české cestovní kanceláře Neckermann, pobočce zkrachovalé britské CK Thomas Cook, se v současnosti vyjednává. Informoval o tom místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Cestovní kancelář ale ruší zájezdy pro 350 klientů, kteří měli odcestovat mezi 26. a 30. zářím.

Německá divize CK Thomas Cook ve středu podala návrh na insolvenční řízení, kromě ní ho vyhlásily rakouská a polská divize, uvedly zahraniční agentury. Otázkou podle Papeže je, zda oficiální německý likvidátor umožní, aby česká CK Neckermann ještě nějakou dobu existovala a mohla dokončit zaplacené zájezdy na září a říjen.

„Vše je v tuto chvíli ve hvězdách. Může se stát, že německý likvidátor nařídí své dceřiné společnosti v Praze, aby zavřela. To je ale teď v jednání a byl bych rád, aby to nenastalo,“ uvedl Papež. Dodal, že si váží toho, jak management české CK Neckermann ke vzniklé situaci profesionálně přistupuje a hájí zájem klientů.

Čeští klienti, kteří si koupili zájezd u německé divize, anebo využili online německé rezervační systémy, mohou mít podle Papeže problémy s vrácením peněz. „Ti lidé nemohou žádat o repatriaci a vrácení peněz v Česku, musí žádat v Německu. Bohužel je otázkou, jak se zachovají (české) agentury, které jim ty zájezdy prodaly. Ti, co si to koupili online přes rezervační systémy v Německu, tak budou mít velký problém s uplatněním nároku,“ upozornil. Soudí, že situace může být velmi dramatická.

Neckermann ve středu rovněž oznámil, ze zruší zájezdy zhruba 350 zákazníkům. Klienti, jejichž zájezdy byly zrušeny, mají podle firmy nárok na vrácení peněz za zájezd. Cestovní kancelář se s nimi v následujících dnech spojí. V úterý CK Neckermann oznámila, že musela zrušit jeden plánovaný zájezd, a do konce října jich má prodaných kolem 650. Kancelář také pozastavila činnost divize Business Travel, která se zabývá služebními cestami. 

Německé pojistky jsou podle Papeže jinak konstruované než české a není tak jisté, že čeští klienti dostanou zpět všechny své peníze. Papež odhaduje, že by se jim mohlo vrátit zpět 70 až 80 procent toho, co za zájezd zaplatili.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Sídliště Písnice v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

Sídliště Písnice v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Sídliště Písnice v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...

Advantage Consulting, s.r.o.
KALIBRAČNÍ TECHNIK Praha - Východ (od 25.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč