25. července 2010 17:22, aktualizováno  20:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéf BP Tony Hayward odejde v říjnu, odnese si 355 milionů

Tony Hayward z vedení BP prodal akcie firmy těsně před neštěstím | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tony Hayward z vedení BP prodal akcie firmy těsně před neštěstím | foto: Reuters

LONDÝN Tony Hayward, šéf ropné společnosti BP odpovědné za katastrofální ropnou havárii v Mexickém zálivu, má svůj post opustit v říjnu. Řekl to nejmenovaný zdroj z vedení společnosti obeznámený s rozhodnutím managementu. O Haywardově odchodu se už několik dnů spekulovalo v médiích. Výkonný ředitel firmu opustí s částkou minimálně 11,8 milionu liber (asi 355 milionů Kč). Napsal to britský list The Times.

Hayward je pod palbou kritiky za to, jak firmu vede od havárie ropné plošiny BP v Mexickém zálivu, která způsobila nejhorší ekologickou katastrofu v dějinách USA.

Částka 11,8 milionu liber, kterou si Hayward údajně vyjednal, zahrnuje jak hotovost, tak příspěvky na penzi. The Times tvrdí, že Hayward se vzdá 546.000 akciových opcí a až dvou milionů akcií, které dostával v rámci plánu dlouhodobých pobídek. Hodnota těchto cenných papírů se nyní pohybuje kolem osmi milionů liber. 

Čtěte také

Zdroj z americké vlády podle AP řekl, že oznámení o Haywardově odchodu může přijít už v pondělí. Činitel ale hovořil pod podmínkou zachování anonymity, protože firma sama zatím změnu ve vedení neoznámila. O chystané změně ale činitele informoval zástupce BP.

Jako o Haywardově nástupci média nejčastěji zmiňují Roberta Dudleyho, který v současné době dohlíží na odstraňování škod po havárii. Únik ropy po výbuchu plošiny Deepwater Horizon je největší ekologickou katastrofou v dějinách USA.

Britská média během víkendu přinášela informace, že nejvyšší vedení BP se v pondělí sejde, aby projednalo postup prací na odstraňování škod po havárii, dále výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí, které firma oznámí v úterý, a pravděpodobně také Haywardův osud. BP zatím všechny spekulace o Haywardově rezignaci odmítala komentovat.

Obří ropná skvrna v Mexickém zálivu

Hayward je spojován s několika mediálními faux pas, které v posledních měsících přispěly k nevalné pověsti BP.

Vedení BP se v pondělí sejde kvůli tomu, aby vyhodnotilo průběh prací na odstraňování následků úniku ropy z poškozeného vrtu Macondo. A právě v pondělí může Haywarda odvolat.

Hayward je pod palbou kritiky za to, jak firmu vede od dubnové havárie ropné plošiny Deepwater Horizon, kterou BP provozovala. Plošina 20. dubna explodovala a dva dny nato se potopila. Z vrtu Macondo, na který byla napojena, začala unikat ropa. Únik se zatím nepodařilo zcela zastavit, ale očekává se, že to BP zvládne v příštích dnech.

Havarovaná plošina v Mexickém zálivu

Výsledky hospodaření BP za druhé čtvrtletí budou analytici zkoumat zvlášť pozorně. Právě ve druhém čtvrtletí se totiž stala zmíněná havárie. Nebýt ní, firma by podle analytiků meziročně zvýšila zisk až o 77 procent na zhruba pět miliard dolarů (asi 98 miliard Kč). Důležité bude, kolik peněz firma vyčlení do rezerv. Analytici čekají, že účet za havárii bude astronomický, i když se zatím dá těžko vyčíslit. Hovoří se o částce minimálně 15 miliard a maximálně až 60 miliard dolarů.

BP už v červnu podlehla tlaku americké vlády a svolila k tomu, že v následujících čtyřech letech převede 20 miliard dolarů na vázaný účet, z něhož bude hrazeny náhrady v souvislosti s havárií. Peníze z fondu půjdou převážně obětem katastrofy, což jsou hlavně rybáři, hoteliéři a další lidé v postižené oblasti. Každý rok BP do fondu pošle pět miliard USD. Rezervy si ale firma možná bude muset posílit ještě víc.

ČTK, Lidovky.cz