20. října 2015 11:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéf byl na dovolené, pracovník banky odeslal omylem do USA 6 miliard dolarů

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

FRANKFURT Deutsche Bank omylem převedla na účet jednoho amerického hedgeového fondu částku šest miliard dolarů. To je v přepočtu 143,2 miliardy korun. Na kuriózní případ upozornil britský list Financial Times.

Zřejmě šlo o chybu zaměstnance, který špatně zpracoval obchodní pokyn.

Bance se hned další den podařilo částku od klienta získat zpět, i tak je to ale nepříjemný incident pro banku, která se teď snaží získat zpět důvěru klientů a která je nyní pod pečlivým dohledem regulačních úřadů.

Podle listu Financial Times, který se odvolává na informovaný zdroj, obchodní pokyn zpracovával jeden z nižších členů týmu obchodníků s devizami v červnu, a to v době, kdy byl jeho šéf na dovolené.

Obchodník pracoval s hrubým údajem místo čisté hodnoty, takže výsledkem bylo číslo s „příliš velkým počtem nul“. Podobné chyby jsou běžné, taková výše chybné částky je však podle listu vzácná.

Největší německé bance se nedaří obnovit ziskovost a po korupčním skandálu a nesplnění několika cílů výkonu na to doplácí i její pověst. Nejnovější chyba vyvolává otázky ohledně kontroly v bance, zejména proč nebyla transakce zpracována podle takzvaného principu čtyř očí, který vyžaduje, aby každý obchod byl před konečným zpracováním přezkoumán ještě jinou osobou.

Deutsche Bank o incidentu informovala americkou centrální banku, Evropskou centrální banku a britský úřad pro regulaci finančního trhu. Sama Deutsche Bank zprávu odmítla komentovat.

Incident přišel krátce poté, co Deutsche Bank oznámila restrukturalizaci. Banka hodlá divizi investičního bankovnictví rozdělit do dvou částí. Rozdělení je součástí strategické reorganizace společnosti, kterou inicioval její nový generální ředitel John Cryan.

Deutsche Bank ve třetím čtvrtletí podle předběžných údajů hospodařila s rekordní ztrátou před zdaněním šest miliard eur (162,5 miliardy korun). Varovala také, že zřejmě sníží dividendu.

ČTK