30. srpna 2011 10:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéf ČNB Singer dostal za dva. Je lepší než Trichet

Miroslav Singer, guvernér ČNB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Singer, guvernér ČNB | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Časopis Global Finance letos ohodnotil dosavadní práci Miroslava Singera ve funkci guvernéra České národní banky (ČNB) dvojkou. Spolu se Singerem známku B získali například i guvernéři v Číně, Rusku, Polsku nebo ve Velké Británii.

ZNÁMKY GUVERNÉRŮ

* Stanley Fischer (Izrael) A
* Glenn Stevens (Austrálie) A
* Fai-Nan Perng (Tchaj-wan) A
* José De Gregorio (Chile) B+
* Miroslav Singer B
* Marek Belka (Polsko) B
* Mervyn King (V. Británie) B
* Agustin Carstens (Mexiko) B
* Jean-Claude Trichet (ECB) B
* Philipp Hildebrand (Švýcarsko) B
* András Simor (Maďarsko) C
* Ben Bernanke (USA) C
* Mercedes Marcó del Pont(Argentina) D

Zdroj: gfmag.com

Nejlépe ze srovnání vyšli guvernéři centrálních bank v Austrálii, Malajsii, na Filipínách, Taiwanu, v Libanonu a Izraeli. Lepší dvojku, tedy známku B+, získali centrální bankéři v Brazílii, Thajsku nebo ve Švédsku.

Global Finance hodnotí činnost šéfů národních bank každoročně. Známky jim uděluje na základě toho, jak banky pod jejich vedením zvládají kontrolovat inflaci, udržet měnovou stabilitu nebo spravovat úrokové sazby.

Výsledky hodnocení 37 centrálních bankéřů celého světa zveřejnil Global Finance na svých stránkách. V případě zemí eurozóny byl hodnocen jen šéf Evropské centrální banky.

Prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet

Prezident Evropské centrální banky (ECB)Jean-Claude Trichet

Činnost Singera hodnotil magazín poprvé. Loni bylo podle autorů analýzy "příliš brzy na hodnocení", protože do funkce guvernéra nastoupil v červnu 2010.

Šéf Fedu Ben Bernanke

Ben Bernanke - šéf Fedu

Singerova předchůdce v čele ČNB Zdeňka Tůmu zařadil Global Finance mezi sedm nejlepších centrálních bankéřů světa za rok 2008. Měsíčník tehdy ocenil Tůmovu reakci na hrozící zpomalení ekonomiky a to, že v srpnu 2008 začal snižovat úrokové sazby.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚDRŽBÁŘ MECHANIKA/ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 38 000 Kč