16. října 2011 13:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéf ECB: Jeden stát nesmí dělat problémy ostatním

Prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet | foto: Reuters

PAŘÍŽ Prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet v neděli vyzval ke změně smlouvy o EU, která by zajistila, aby jeden členský stát nemohl destabilizovat zbytek unie.

"Z mého pohledu je nezbytné změnit tuto smlouvu, aby se zabránilo jednotlivým členským státům sejít z cesty a vytvářet problémy všem ostatním," řekl Trichet v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Europe 1.

ČTĚTE TAKÉ:

Dodal, že v budoucnosti také očekává mnohem přísnější uplatňování stávajících pravidel EU.

Podle Tricheta jsou nyní všechny vyspělé ekonomiky postiženy krizí, specifickým problémem Evropy je ale skutečnost, že některé země nerespektovaly dohodnutá pravidla. "Nemáme federální rozpočet ani politickou federaci, takže musíme plně respektovat omezení a pravidla pro vzájemný dohled, která existují v eurozóně," řekl šéf ECB.

Německá kancléřka Angela Merkelová tento měsíc uvedla, že Německo je připraveno na to, že by se kvůli zlepšení ekonomického vládnutí v Evropě mohla změnit smlouva EU. Neupřesnila však, jak by takovéto změny mohly vypadat.

ČTK, Lidovky.cz