8. prosince 2011 16:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéf ECB: Na tištění nových eur už zapomeňte

Eura (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

FRANKFURT Evropská centrální banka (ECB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu zpět na rekordní minimum jedno procento. Představila rovněž nové kroky k posílení likvidity bankovního sektoru a upozornila, že ekonomika eurozóny by v příštím roce mohla klesnout.

ECB komerčním bankám nabídne neomezený objem mimořádně levných úvěrů se splatností až tři roky. Jako záruku budou banky moci používat i méně kvalitní aktiva, například hypoteční úvěry, napsala agentura AP.

Nový prezident banky Mario Draghi nicméně zchladil naděje na to, že ECB výrazně posílí nákupy vládních dluhopisů a bude půjčovat Mezinárodnímu měnovému fondu peníze na pomoc problémovým zemím eurozóny. Důsledkem nákupu dluhopisů je totiž tisk nových eurobankovek a tím pádem i zvýšení inflačních tlaků na euro.

Nové nepříznivé vize

Ekonomika eurozóny by podle nové prognózy ECB mohla v příštím roce klesnout až o 0,4 procenta nebo vzrůst maximálně o procento. Dřívější prognóza přitom počítala s růstem o 0,4 až 2,2 procenta. Odhad letošního růstu banka snížila na 1,5 až 1,7 procenta z dřívějších 1,4 až 1,8 procenta, uvedla agentura Reuters.

Snížení sazeb bude mít podle analytiků na ekonomiku i v nejlepším případě pouze mírný vliv. "Domníval jsem se, že by mohli být agresivnější a snížit sazby o půl procentního bodu, protože ekonomika zřejmě směřuje do recese a bankovní sektor čelí velkým tlakům," uvedl analytik Neil MacKinnon ze společnosti VTB Capital. Draghi nicméně upozornil, že banka zatím o dalším snižování sazeb neuvažuje.

ECB dnešním krokem navázala na listopadové snížení úroku z úrovně 1,5 procenta, kam sazbu zvýšila teprve během letošního prvního pololetí. Na jednom procentu držela banka sazbu od poloviny roku 2009, kdy končila globální finanční krize a recese, až do letošního dubna.

Znamená to, že ECB snížila sazby na obou zasedáních, jimž předsedal nový prezident Draghi. Udělala to i přesto, že inflace v eurozóně je nadále kolem tří procent, výrazně nad stanoveným cílem, podle něhož chce ECB udržovat inflaci těsně pod dvěma procenty.

Ekonomika měnové unie se kvůli dopadům dluhové krize během roku zřetelně zhoršila a Draghi před měsícem nevyloučil, že v nejbližší době může eurozóna upadnout do nové recese. Naděje na snížení úroků posílil minulý týden, kdy řekl, že banka musí hlídat nejen růst, ale i možný pokles inflace pod vytyčený cíl.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.