2. srpna 2012 10:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéf ECB navrhne dvojitou strategii boje proti dluhové krizi v eurozóně

Nový president Evropské centrální banky Mario Draghi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový president Evropské centrální banky Mario Draghi |

BERLÍN Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi navrhne na dnešním zasedání Rady guvernérů ECB dvojitou strategii boje proti dluhové krizi v eurozóně. Spočívat má v koordinované intervenci ECB a záchranného fondu ESM na trhu se státními dluhopisy. Napsal to německý deník Süddeutsche Zeitung.

Draghiho plán podle listu počítá s tím, že by ESM přímo odkupoval malé množství dluhopisů nabízených vládami krizí postižených států, jako jsou Španělsko a Itálie. ECB by současně skupovala cenné papíry, se kterými už se na trhu obchoduje. Cílem akce má být snížení úrokové zátěže postižených zemí.

ESM se zapojí do aukcí dluhopisů

Intervence se má uskutečnit tak, že se ESM zapojí do aukcí dluhopisů konkrétních států, což by mělo stlačit jejich úrokovou sazbu. ECB bude mít za úkol, aby nákupem jejich již obchodovaných půjček snížila sazbu předem, a pokud možno ji tam dlouhodobě udržela.

Draghi si podle Süddeutsche Zeitung od toho současně slibuje nárůst zájmu soukromých investorů o trh se státními dluhopisy. ESM by na to mělo navíc stačit jen relativně málo peněz a případně může v poslední chvíli svou nabídku stáhnout, pokud by úroková sazba i bez přičinění fondu klesla na únosnou úroveň, píše list vycházející v Mnichově.

ČTĚTE TAKÉ:

Tato úsporná strategie při nakládání s prostředky ESM by byla podle něj pro fond výhodná, neboť svou celkovou výbavu ve výši 700 miliard eur má získávat postupně a v dosavadním záchranném valu EFSF je už jen 148 miliard eur.

Hlavní tíha tohoto plánu by tak spočívala na ECB, která by se tak trvale zapojila do financování států, což podle některých názorů nemůže. To si myslí i Berlín a podle Süddeutsche Zeitung je tak otázkou, zda Německo Draghiho strategii vůbec podpoří.

V Radě guvernérů se podle deníku však rýsuje většina pro tento program. Jeho schválení na dnešním zasedání ve Frankfurtu nad Mohanem se ale nepředpokládá. K tomu by mělo dojít až po 12. září, kdy německý ústavní soud vynese verdikt ohledně dokončení ratifikace ESM v Německu, bez níž nemůže budoucí stálý záchranný fond eurozóny začít fungovat.

Podle Süddeutsche Zeitung se Draghi dnes guvernérům spíše pokusí konkretizovat své nedávné vyjádření, že ECB udělá vše pro záchranu eura.

ECB investovala do dluhopisů 211 miliard eur

Centrální banka už investovala do dluhopisů krizí postižených států 211 miliard eur. I jejich nákup je ale sporný a nelíbí se především Němcům. Pokud by se na něm v budoucnu měl podílet také ESM, musela by podle Süddeutsche Zeitung příslušná země nejprve podat oficiální žádost o pomoc. Ta by byla vázána na plnění určitých podmínek a v Německu by ji museli schválit poslanci.

Lidovky.cz, ČTK