10. července 2011 20:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéf EU svolává zvláštní schůzi k dluhové krizi

Evropský prezident Herman Van Rompuy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropský prezident Herman Van Rompuy | foto: Reuters

BRUSEL Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy svolal na pondělí ráno mimořádnou schůzku nejvyšších činitelů Evropské unie k dluhové krizi v eurozóně.

Sdělily to agentuře Reuters zdroje z EU. Jednat se na ní má o sestavení druhého záchranného plánu pro Řecko a rostoucích tlacích finančního trhu na Itálii. Konání schůzky potvrdil Van Rompuyův mluvčí, k jejímu programu se ale nevyjádřil.

Schůzky se má vedle Van Rompuye zúčastnit prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet, Jean-Claude Juncker, který předsedá schůzkám ministrů financí eurozóny v rámci takzvané Euroskupiny, předseda Evropské komise José Barroso a komisař pro ekonomiku a měnu Olli Rehn.

K TÉMATU:

Schůzka by se měla pode tří zdrojů zaměřit na to, jak zajistit, aby se do druhého záchranného programu pro Řecko zapojili soukromí investoři.

Činitelé EU budou chtít připravit půdu pro dohodu před pondělním zasedáním ministrů financí eurozóny, kteří budou jednat o plánu pro Řecko a výsledcích zátěžových testů evropských bank.

Silvio BerlusconiTématem i Itálie

Má se mluvit rovněž o rostoucích obavách ohledně Itálie, která tento týden pocítila zvýšený tlak finančních trhů a rizikové přirážky k jejím státním dluhopisům vzrostly na nové maximum od zavedení eura. Výnos desetiletého italského dluhopisu na konci týdne vzrostl na 5,28 procenta a dostal se blízko oblasti 5,5 až 5,7 procenta, kterou někteří bankéři považují za varovnou.

Itálie má po Řecku v eurozóně nejvyšší státní dluh v poměru k ekonomice a obavy zde vyvolává vedle slabé ekonomiky nynější spor premiéra Silvia Berlusconiho s ministrem financí Giuliem Tremontim, který prosazuje hluboké výdajové škrty. Mluví se také o tom, že velké italské banky v čele s UniCredit budou muset kvůli výsledkům zátěžových testů navýšit kapitál, což v pátek srazilo akcie této banky o téměř osm procent.

Van Rompuyův mluvčí Dirk De Backer označil narychlo svolanou schůzku za "koordinační, nikoli krizový mítink". Dodal, že o Itálii se na ní mluvit nebude, avšak odmítl říci, co bude na programu. Dva oficiální zdroje však Reuters řekly, že o situaci v Itálii se jednat bude.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?