25. března 2009 14:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéf exekutorů dostal padáka

Exekuce (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exekuce (ilustrační foto) | foto: Viktor ChladLidové noviny

PRAHA Prezidium Exekutorské komory ČR dnes odvolalo jejího šéfa Juraje Podkonického z funkce. Nahradilo ho dosavadním členem vedení Karlem Urbanem. Podkonický ale upozornil, že zasedání prezidia se vůbec nemohlo konat. Navíc ještě dnes ráno podle něj dostalo prezidium i Exekutorská komora ČR rezignační dopisy Podkonického i místopředsedkyně prezidia Jitky Wolfové.

Důvodem odvolání šéfů komory je podle tajemnice exekutorské komory Jitky Nezvalové zejména to, že si Podkonický spolu s Wolfovou založil uvnitř komory sdružení. "Sdružení je v rozporu se zákonnou povinností nezávislosti a s etikou exekutorského povolání," uvedla. "Členové komory, včetně prezídia se také cítí profesně poškozeni z dlouhodobě negativní prezentace exekutorské činnosti v médiích," dodala Nezvalová.

Dosavadní prezident ovšem upozorňuje na to, že zasedání prezidia může svolat pouze on. Podle svých slov to sice udělal, ale datum konání mělo být až 3. dubna. "Tři zbylí členové prezidia, pakliže na zasedání, které prohlásili za zasedání prezidia, nás odvolali, tak činili v rozporu se zákonem," řekl Podkonický na mimořádné tiskové konferenci.

Ministerstvo spravedlnosti chce navrhnout právní postup řešení situace, ještě dnes by mělo k situaci vydat stanovisko. "Jediné možné řešení je mimořádný sněm, který zvolí celé vedení znovu," řekl dnes novinářům ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Ministerstvo se nemůže jiank vměšovat do sporů v exekutorské komoře, nemá na to pravomoci. Nová volba by podle Pospíšila mohla pomoci situaci uklidnit.

Spory vychází z krizového stavu v komoře

Podkonický má podezření, že výše zmínění tři členové prezidia mohou mít obavy o svá křesla. Odpovědnost za krizový stav v komoře, zejména nezvládnutí přípravy a spuštění centrálního registru exekucí, podle Podkonického mají všichni členové prezidia. Jen Podkonický a Wolfová ale rezignovali. Podkonický se ani nechce o místo v prezidiu již ucházet a chce zůstat jen řadovým členem.

Část vedení komory se pokusila odvolat Podkonického a Wolfovou z funkcí již v únoru. Navrhli to tři zbývající členové prezidia - Urban, Plášil a Jan Pekárek. Nakonec se ale dohodli s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem, že to neudělají. Nového šéfa měl v dubnu zvolit sněm.

ČTK