7. ledna 2016 12:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéf firmy Apple si vydělal 10 milionů dolarů. Nejméně z vedení společnosti

Šéf Applu Tim Cook zahajuje prezentaci nového iPhonu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Applu Tim Cook zahajuje prezentaci nového iPhonu | foto: Reuters

PALO ALTO (USA) Generální ředitel americké technologické společnosti Apple Tim Cook si loni vydělal 10,3 milionu dolarů (258,1 milionu korun). To bylo o 11,5 procenta více než v předchozím roce. Firma to uvedla v povinně zveřejňované zprávě určené pro burzovní orgány.

Tim Cook je přitom nejhůře placeným členem nejvyššího vedení společnosti, podotýká agentura Reuters. Finančnímu řediteli Lucovi Maestrimu totiž loni stoupl výdělek o zhruba 81 procent na 25,3 milionu dolarů. Nejvíce si pak vydělala viceprezidentka pro obchod a internetové obchody Angela Ahrendtsová, a to 25,8 milionu dolarů.

Základní mzda se Cookovi zvýšila o 14,4 procenta na dva miliony dolarů. Výkonnostní neakciové odměny stouply o zhruba devatenáct procent na osm milionů dolarů.

Apple měl pod Cookovým vedením z velké části dobrý rok. Prodej v Číně se v posledním čtvrtletí meziročně téměř zdvojnásobil a telefonů iPhone se prodal rekordní počet. Ke konci roku se však situace zhoršila, takže akcie Applu za celý rok odepsaly 4,6 procenta. Pokles přitom zaznamenaly poprvé od globální úvěrové krize.

Cook měl ke konci loňského září také asi 3,1 milionu akcií firmy. Jejich prodejem by na základě středeční závěrečné ceny na burze mohl získat kolem 310 milionů dolarů.

Iphone 6
Logo společnosti Apple v Hong Kongu.

Akcie firmy ve středu poprvé za téměř pět měsíců klesly pod 100 dolarů. Nakonec se jim však podařilo nad tuto hranici vrátit, uzavřely pak na ceně 100,70 dolarů.

Apple je společností s nejvyšší tržní hodnotou na světě. Za svůj úspěch vděčí podle analytiků zejména legendárnímu šéfovi Stevu Jobsovi, za jehož působení firma uvedla na trh populární přehrávač iPod, telefon iPhone i tablet iPad. Jobs zemřel v říjnu 2011 a od roku 2012 stále více analytiků uvádí, že firmě již docházejí nápady.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!