Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéf Gazpromu v Praze oznámil zdražení plynu

Šéf Gazpromu Alexey Miller na kongresu v Praze  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Gazpromu Alexey Miller na kongresu v Praze | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Konferenční sály luxusního pražského hotelu InterContinental se staly místem, kde ruský plynárenský koncern Gazprom včera odhalil své evropské plány. Na české poměry ojedinělá akce se konala pod hlavičkou Evropského obchodního kongresu, což lze s nadsázkou popsat jako Gazprom plus spřátelené evropské společnosti.

Hlavní hvězdou byl předseda správní rady Gazpromu Alexej Borisovič Miller. Silné bylo zastoupení německých koncernů, jako je E. ON, Deutsche Bank, Commerzbank a Wintershall. Přítomno bylo jen několik evropských novinářů, z Česka pouze zástupce Lidových novin.

ROZHOVOR

Rozhovor s předsedou správní rady Gazpromu čtěte v sobotním vydání Lidových novin

Zájem o plyn roste
Šéf Gazpromu Miller na sebe nechal kvůli zpožděnému letu asi tři stovky manažerů hodinu čekat. Před konferencí se ještě stihl setkat s premiérem Nečasem, s nímž údajně probíral dodávky ruského plynu do Česka po spuštění plynovodu Nord Stream.

Šéf Gazpromu Alexey Miller na kongresu v Praze

Svůj proslov pak začal vysvětlením, proč plyn z Ruska zdražuje. "Zájem o ruský plyn výrazně roste," zdůraznil Miller a zmínil častá jednání s manažery evropských elektrárenských společností, požadujících dlouhodobé dodávky pro plánované plynové elektrárny.

Hlavní poselství asi desetiminutového proslovu však bylo jiné. Evropa usiluje o snížení emisí a Gazprom je připraven jí pomoci, dalo by se shrnout Millerovo vystoupení. Jednou z oblastí jsou právě plynové elektrárny, které umí vykrýt kolísání stále vyššího počtu větrných turbín a solárních panelů v Evropě.

A druhou zemní plyn v dopravě. Podle Millerova odhadu představuje trh s plynem pro vozidla 80 miliard metrů krychlových za 20 let. Pro srovnání, stejné množství plynu by pokrylo českou spotřebu plynu po dobu devíti let.

"Zemní plyn má oproti benzinu a naftě nižší emise oxidu uhličitého a současně je o polovinu levnější," zdůraznil šéf Gazpromu.

Cenová vazba na ropu zůstane
Alexej Miller pak před šestou hodinou večerní odstartoval propagační rallye aut s plynovým pohonem, která má poukázat na bezpečnost a cenovou výhodnost cestování na plyn.

Trasa jízdy povede z Prahy do německého Greifswaldu. Přístavní město na Baltu není cílem cesty náhodou. Právě v Greifswaldu končí podmořský plynovod Nord Stream, vedoucí po dně Baltského moře z ruského Vyborgu.

První potrubí je již hotové, plyn novou cestou dorazí do Německa na konci roku. S ročním zpožděním má následovat druhé potrubí Nord Streamu. Alexej Miller mimo jiné zdůraznil, že Gazpromu se ani do budoucna nevzdá jako své hlavní obchodní strategie dlouhodobých smluv. A stejně tak neopustí často kritizovanou cenovou vazbu plynu na ropné produkty.

Právě to je důvod, proč ruský plyn na evropském trhu ztrácí v posledních letech podíl. "Trh s plynem není likvidní, zatímco trh s ropou ano," uvedl Miller k cenotvorbě. To není pro české zákazníky dobrá zpráva. Nedávný prudký růst cen ropy se tak se zpožděním šesti až devíti měsíců promítne i do cen plynu.

Konference Alexeje Millera v InterContinentalu není první návštěvou člena nejvyššího vedení Gazpromu v Praze. V dubnu si přijel viceprezident Gazpromu Alexandr Medveděv zahrát do holešovické haly hokej s bývalým českým premiérem Mirkem Topolánkem.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

CASHBACK: Nechte si vracet část peněz z online nákupů!
CASHBACK: Nechte si vracet část peněz z online nákupů!

Nakupujete často přes internet? A co takhle si za své online nákupy nechávat pravidelně platit? Tipli je cashbackový portál s vysokými odměnami a...