7. ledna 2013 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéf Google cítí příležitost u Kimova režimu, vyrazil jednat do KLDR

Šéf Googlu Eric Schmidt odlétá na návštěvu Severní Koreje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Googlu Eric Schmidt odlétá na návštěvu Severní Koreje. | foto: ČTK/AP

PCHJONGJANG/SAN FRANCISCO Šéf americké internetové společnosti Google Eric Schmidt přicestoval na kontroverzní pobyt do komunistické Severní Koreje. Už před cestou přitom Schmidt řekl, že se chce na vlastní oči přesvědčit, v jakém stavu je tamní ekonomika. Na soukromé cestě jej provází bývalý guvernér amerického státu Nové Mexiko Bill Richardson. Informuje o tom agentura AP.

Severní Korea je považována za zemi, která vůči internetu uplatňuje nejpřísnější politiku. Schmidtův záměr navštívit KLDR se nesetkal s nejlepšími reakcemi, i když hlavně fanoušci Googlu jsou jeho rozhodnutím někdy rozčarováni.

Z vedení Googlu v Severní Koreji zatím nikdo nebyl. Součástí delegace je i šéf koncepčního centra Google Ideas Jared Cohen, který dříve pracoval na ministerstvu zahraničních věcí USA.

Bývalý guvernér amerického státu Nové Mexiko Bill Richardson (vlevo) a šéf Googlu Eric Schmidt odlétají na návštěvu Severní Koreje.

Bývalý guvernér amerického státu Nové Mexiko Bill Richardson (vlevo) a šéf Googlu Eric Schmidt odlétají na návštěvu Severní Koreje.

Americká vláda není z cesty nadšena a tvrdí, že ničemu nepomůže. Severní Korea se v poslední době stala terčem kritiky za to, že proti vůli mezinárodního společenství v prosinci vypustila raketu dlouhého doletu. S většinou vyspělých zemí má Pchjongjang špatné vztahy, největším spojencem KLDR je Čína.

ČTĚTE TAKÉ:

Richardson cestu nazývá "soukromou humanitární misí". Není ale jasné, co si skupina od cesty do Severní Koreje slibuje.

Lidovky.cz, ČTK