22. dubna 2009 14:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéf hypoteční agentury Freddie Mac se zabil

Freddie Mac loni ve čtvrtém čtvrtletí prodělala přes 500 miliard korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Freddie Mac loni ve čtvrtém čtvrtletí prodělala přes 500 miliard korun. | foto: AFP

VIRGINIE Úřadující finanční ředitel americké hypoteční agentury Freddie Mac David Kellermann byl dnes nalezen mrtev ve svém domě ve Virginii. Agentura Reuters s odvoláním na místní policejní zdroje napsala, že Kellermann spáchal sebevraždu. Kellermannova smrt tak znamená další ránu pro agenturu, nad kterou získal po prasknutí hypoteční bubliny kontrolu stát.

Lidí, kteří si kvůli krizi sáhli na život, přibývá
Kirk Stephenson investoval do akcií švýcarské banky UBS a svěřil je americké bance Lehman Brothers. Skočil pod projíždějící rychlík. 
 Alex Widmer šéfoval v Curychu jedné z největších bank zaměřených na bohaté klienty. Poté, co její akcie klesly o 60 procent policie nalezla doma jeho tělo.
 Thierryho de la Villehucheta našli u pracovního stolu s podřezanými zápěstími a skleničkou léků. V 'letadle' podvodníka Bernarda Madoffa utopil 1,4 miliardy dolarů.
 Německý miliardář Adolf Merckle, kterému hrozil mu prodej jeho firem skočil, skočil pod vlak.
 Několik hodin po něm se k podobnému kroku rozhodl také americký realitní magnát Steven Good, který si v lesích poblíž Chicaga prostřelil hlavu ve svém jaguáru.
 Pákistánský obchodník zdrcený dopadem finanční krize na jeho projekty, si prořízl hrdlo elektrickou pilou ve svém domově v jednom ze Spojených arabských emirátů.
 Sergej Poljakov, který spoluvlastnil síť luxusních obchodů, se oběsil v Nižném Novgorodě v místnosti vedle jeho obchodu. V dopise na rozloučenou napsal, že motivem byly velké dluhy v bankách.

Mluvčí policie Mary Ann Jenningsová uvedla, že policie případ vyšetřuje, avšak zatím neobjevila známky cizího zavinění či násilného činu. Kellermann pracoval pro Freddie Mac více než 16 let a finančním ředitelem se stal loni v září. Freddie Mac loni ve čtvrtém čtvrtletí prodělala 24 miliard dolarů (přes 500 miliard korun) po ztrátě 25,3 miliardy dolarů ve třetím čtvrtletí.

Společnost je druhým největším poskytovatelem hypoték ve Spojených státech. Společně s další hypoteční agenturou Fannie Mae vlastní či garantují téměř polovinu všech hypotečních úvěrů, které byly v USA vydány. Celkový objem takových úvěrů se pohybuje kolem 12 bilionů dolarů, z toho na obě agentury připadá zhruba pět bilionů dolarů.

Obě agentury byly těžce zasaženy krizí na hypotečním trhu ve Spojených státech. Americká vláda se proto v září rozhodla převzít nad nimi kontrolu.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.