10. května 2014 11:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéf KB si stěžoval ministru Mládkovi kvůli pokutě pro firmu Essox

Komerční banka is 61 percent owned by France’s Société Générale | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komerční banka is 61 percent owned by France’s Société Générale | foto: (c)Česká PoziceČeská pozice

PRAHA Kvůli pokutě za sporný výpočet ceny půjček na ojetá auta pro firmu Essox si šéf Komerční banky vyměnil korespondenci s ministrem průmyslu a obchodu. Albert Le Dirac’h napsal Janu Mládkovi, že se hodlá proti trestu od České obchodní inspekce, která je podřízená ministerstvu, bránit všemi dostupnými prostředky.

Informaci uvedl to deník Mf Dnes. Ministr průmyslu a obchodu nechtěl dopis komentovat s tím, že nemá souhlas ředitele Komerční banky se zveřejněním korespondence.

Le Dirac’h je zároveň členem dozorčí rady splátkové firmy Essox, která dostala za chybu v ceně půjčky (tzv. RPSN) v autobazaru od inspekce před dvěma měsíci dvoumilionovou pokutu. Essox nechtěl dopis komentovat. „Komerční banka je přesvědčena, že způsob výpočtu RPSN používaný společností Essox byl v souladu se zákonem“, uvedl mluvčí banky, která je většinovým vlastníkem Essoxu.

O správnosti nejspíš rozhodne soud

Možnost bránit se měl Essox v rámci standardního řízení s východočeskou pobočkou ČOI, než vypršela lhůta pro odvolání a pokuta nabyla právní moci. To však neudělal.

O definitivním výkladu zákona, jak správně počítat roční procentní sazbu nákladů (RPSN), bude zřejmě nakonec muset rozhodnout soud. Ministr průmyslu a obchodu ustavil koncem března pracovní tým, který má řešit údajné pochybení některých úvěrových firem při výpočtu splátek.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!