7. srpna 2011 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéf, který jako by vypadl z teleshoppingu

Steve Ballmer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Steve Ballmer | foto: Reprofoto

Perličky potu stékající po tváři, překrvená hlava a vyvalené oči, ale hlavně až extatický řev a poskakování připomínající spíš blázna než generálního ředitele. Takový je výčet hlavních zbraní Stevea Ballmera, jak přesvědčit své zaměstnance a vzbudit v nich nadšení pro práci.

Steve Ballmer převzal post šéfa Microsoftu po vizionářském Billu Gatesovi. V nezáviděníhodné situaci se rozhodl svoji mysl nastavit do trvale pozitivního módu.

Microsoft je prostě v Ballmerových nekritických očích nejlepší, a to i přesto, že ztrácí v řadě ohledů na konkurenty.

Když šéfuje oživlá pohroma

Akcie firmy se propadají. To je první a nejpádnější důvod. Za vlády Ballmera Microsoft odpadl z čela technologického pelotonu. Momentálně je v takové pozici, že horko těžko a hlavně draze dohání konkurenci.

Za 8,5 miliardy dolarů například letos koupil Skype, nejznámějšího operátora internetového telefonování. Analytici se předháněli v tom, kdo dá více najevo své překvapení z toho, proč Microsoft za Skype zaplatil tak astronomickou částku.

O tabletech, na kterých momentálně konkurenční Apple výrazně bohatne, se Microsoft vyjádřil jako o trendu, který rychle přejde. A se svým mobilním operačním systémem se Microsoft nedokázal pořádně dostat na lukrativní trh chytrých telefonů.

Bill Gates a Steve Ballmer

Musel se proto spojit s Nokií, finským výrobcem mobilních telefonů, který se snaží chytnou druhý dech. Spolupráce ale zatím připomíná dva ztrouchnivělé stromy, které se zapřely jeden o druhý a do jejichž zřícení zbývají jen okamžiky.

Letos v březnu Ballmerovi poslal zatím nejvážnější vzkaz David Einhorn, manažer hedgeového fondu, který je velkým investorem Microsoftu: "Ballmer je největší přebytek na skladě jménem Microsoft," nechal se Einhorn slyšet.

Objevují se také hlasy zevnitř Microsoftu i odvětví, že Ballmer je příliš zaseklý v minulosti a už nedokáže firmu v tomto desetiletí, které je označováno za postpočítačovou éru, vést. V Microsoftu je ostatně jeden ze služebně nejstarších zaměstnanců.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.