2. srpna 2011 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéf, který pohřbil pověst svojí firmy

Tony Hayward z vedení BP prodal akcie firmy těsně před neštěstím | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tony Hayward z vedení BP prodal akcie firmy těsně před neštěstím | foto: Reuters

"Nástupci ve vedení společnosti budou mít obtížný úkol napravit dědictví, které po sobě Tony Hayward zanechal," prohlásil massachusettský kongresman Edward Markey. V jistém smyslu nemohl být dále od pravdy – Haywardův nástupce Robert Dudley totiž vylepšil reputaci ropného těžařského gigantu BP už jen tím, že se ujal vedení společnosti.

Hayward se stal výkonným ředitelem v roce 2007. Firma tehdy nesla stigma v podobě smrti 15 lidí při výbuchu rafinerie v Texasu a řešila problémy s unikající ropou na Aljašce.

Je zvláštní, že se z této situace Hayward nepoučil a neodnesl si více zkušeností.

Když šéfuje oživlá pohroma

22. dubna minulého roku došlo k výbuchu na těžební plošině Deepwater Horizon. Zemřelo 11 lidí a do moře začaly okamžitě unikat miliony litrů ropy.

Po týdnech neúspěšných pokusů o ucpání vrtu bylo jasné, že jde o nejhorší ekologickou katastrofu v dějinách USA. Místo aby Hayward vyjádřil pokoru a účast lidem z postižených oblastí, proslul svými extrémně nešťastnými výroky.

"Jasně že spím," řekl například Hayward na otázku novinářů, zda ho katastrofa nebudí ze sna. Tím jeho prostořekost nekončí. "Mexický záliv je velká plocha. Množství ropy, které uniká do moře, je relativně malé oproti objemu celého oceánu," prohlásil bezelstně. Jednou si dokonce postěžoval, že by "chtěl zpátky svůj normální život."

Hořící vrt Deepwater Horizon v Mexickém zálivu

Vrcholem bylo, když na veřejnost prosákly informace, že si uprostřed probíhajících záchranných prací odskočil na závod plachetnic, kterého se účastnila i jeho loď. Hayward se raději stáhl a záchranné operace začal řídit již zmíněný Robert Dudley.

Hayward ale neodešel s prázdnou. BP mu přiznalo roční plat ve výši 1,045 milionu liber, zároveň ho vedení "uklidilo" do správní rady společnosti TNK-BP, což je ruská divize založená BP a několika ruskými oligarchy.

Spolupráce s Rusy ale v tuto chvíli vázne. Jedno je však jisté. Slovy personálního šéfa Bílého domu Rahma Emanuela: "Tony Hayward rozhodně neudělá druhou kariéru jako PR specialista."

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!