26. března 2013 21:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéf kyperské Bank of Cyprus odstoupil, banku převzal správce

Eurozóna požaduje zdanění bankovních vkladů na Kypru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurozóna požaduje zdanění bankovních vkladů na Kypru. | foto: Reuters

NIKÓSIE Kyperský plán na záchranu bank má první personální oběť: šéf největšího peněžního ústavu Bank of Cyprus Andreas Artemis odstoupil oficiálně na protest proti vládnímu projektu restrukturalizace, který Artemis označuje za záměrné zničení banky.

Artemis tak učinil poté, co v pondělí večer jmenovala kyperská centrální banka nuceného správce pro Bank of Cyprus, který bude na její restrukturalizaci a převzetí padlé banky Laiki dohlížet.

Krácení nepojištěných vkladů

"To znamená, že od nynějška až do odvolání budu řídit banku," řekl nový správce Dinos Christofidis. "Může to být krátkodobé, nebo to může být i déle," dodal.

Krize na Kypru očima fotoreportéra LN

Kypřané slavili Národní den Řecké republiky. Demonstrace vystřídaly v Nikosii slavnostní průvody

Vedení banky večer Artemisovu rezignaci odmítlo. Pokud ale guvernér bude na ní trvat, do týdne vstoupí v platnost. Spolu s Artemisem se rozhodli funkce opustit také čtyři ředitelé odborů banky. I jim bylo naznačeno, že si to mohou rozmyslet.

Podle informovaných zdrojů, na které se odvolává agentura DPA, Artemis nesouhlasí především s výší plánovaného krácení nepojištěných vkladů nad 100 tisíc eur (2,6 milionu korun). Kyperský ministr financí Michalis Sarris uvedl, že ztráty pro vkladatele by mohly činit až 40 procent, přičemž se zatím mluvilo o 30 procentech.

ČTĚTE TAKÉ

V rámci plánované restrukturalizace bankovního sektoru v zemi, která je jednou z podmínek získání zahraniční pomoci ve výši deseti miliard eur, se má Bank of Cyprus sloučit s menší bankou Laiki.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz