8. května 2016 15:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéf Microsoftu: Nemůžeme žít jen z Windows, víme jak se dostat na vrchol

Generální ředitel Microsoftu Satya Nadella | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel Microsoftu Satya Nadella | foto: Reuters

REDMOND/PRAHA Nástupce Billa Gatese a Stevea Ballmera nechce, aby byl Microsoft závislý na minulosti. Jeho šéf Satya Nadella v rozhovoru pro magazín Index, který vychází v pondělních Lidových novinách, popisuje, jak se firma snaží prosadit v cloudových technologiích. Nevzdává se ale ani v mobilním světě a sází třeba i na umělou inteligenci. Nebo hologramy.

Největší softwarová firma světa se už nechce spoléhat jen na tlačítko s barevným oknem v levém dolním rohu prakticky každého počítače. Microsoft Windows jsou sice stále králem PC, ty ale dlouhodobě padají a jejich místo zaujaly mobily a tablety, kde se však gigant z Redmondu zavčas neuchytil.

Satya Nadella, který převzal šéfovské křeslo před dvěma lety po Steveu Ballmerovi, teď říká, že firma má konečně jasný plán, jak se vrátit na vrchol. „Už nestřílíme naslepo,“ vysvětluje pro magazín Index LN. Zjevně tak naráží na nepodařené kroky v minulosti, kdy Microsoft jakoby bezhlavě zkoušel skoro cokoliv.

Miliardový nákup mobilní části Nokie nepomohl v prosazení mobilní verze systému Windows. Telefonům Microsoft Lumia se nedařilo ani v prvním letošním kvartálu, kdy se jich prodalo jen 2,3 milionu.

Letos by tak mohl dosáhnout odbyt zhruba deset milionů kusů, což jsou jen desetiny procenta z předpokládaných celkem 1,5 miliardy nových telefonů. Přesto se firma do budoucna podle posledních zpráv vlastního mobilního systému nezdává.

Nadelalla - Index LN.

Pro Nadellu jde o součást větší strategie s Windows, které se v poslední verzi 10 podařilo rozšířit už na 300 milionů zařízení. Především díky upgradu starších systémů zdarma, který ale končí už 29. července a dále se bude prodávat. Zapomenut je pak neúspěch předchozích Windows 8, které se se svými revolučními dlaždicemi nesetkaly s pozitivním ohlasem.

Jen na stolní počítače sázet nemůžeme

Díky „desítkám“ se podařilo pozici na trhu udržet a nadále jde o klíčový segment firmy. Nadella ale rozhodně nechce jako v minulosti těžit jen z dominance na stolních počítačích. „Musíme mít nové koncepty a dělat nové věci, ne jenom žít z minulosti. Je nutné se neustále vyvíjet a nezpohodlnět, jinak to znamená náš konec,“ říká inženýr, který ve firmě strávil už téměř čtvrtstoletí.

Zásadní Nadellova sázka je na takzvaný cloud, tedy provoz aplikací na vzdálených serverech a jejich pronajímání jako služby, namísto prodeje a instalace přímo na zařízení. Případně pak pronájem prostoru a prostředí pro takové služby. To je mimořádně populární právě na mobilech a tabletech a Nadella k tomu chce využít i svůj populární balík kancelářských aplikací Office.

Firma ale začala masivně investovat i do objevování nových cest. Microsoft chce v podstatě vytvořit zcela nové trhy, jak se to podařilo třeba Applu. Jednou z velkých sázek je rozpoznávání řeči a umělá inteligence, s čímž ostatně v Redmondu opakovaně a nepříliš úspěšně experimentovali už v minulosti.

Podobně přelomová má být i třeba takzvaná virtuální a rozšířená realita. Microsoft nedávno představil koncept promítání hologramů přes brýle HoloLens.

Ačkoliv poslední kvartální výsledky Microsoftu ukázaly propad, investoři Nadellově vizi, zdá se, věří. Od jeho nástupu cena akcií vzrostla o více než 40 procent a hodnota společnosti přesáhla 430 miliard dolarů.

Jan Sedlák, Jan Klesla
Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…