21. května 2010 18:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéf MMF začíná být ve Francii nevěrohodný. Mluví prý jako politik

Dominique Strauss-Kahn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dominique Strauss-Kahn. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strausse-Kahna již kvůli rýsujícímu se konfliktu zájmů nelze brát vážně ve chvílích, kdy se vyjadřuje o Francii, napsal dnes nezávislý komentátor agentury Reuters. O "DSK", jak se Straussi-Kahnovi v jeho domovské zemi říká, se totiž nejčastěji mluví jako o možném protikandidátovi Nicolase Sarkozyho v prezidentských volbách v roce 2012.

V jednom ze svých nejpečlivěji naplánovaných vystoupeních pro francouzská média Strauss-Kahn v televizi France 2 ve čtvrtek prohlásil, že velké ekonomiky jako Německo a Francie nesmí začít příliš brzy snižovat rozpočtové deficity pomocí úsporných opatření, protože by to narušilo ekonomický růst v celé Evropě.

Komentátor Pierre Briancon se nyní ptá, který Strauss-Kahn tady vlastně mluví: výkonný ředitel MMF, anebo kandidát, který by rád získal nominaci socialistické strany na prezidenta? Strauss-Kahn se ke své nominaci opakovaně odmítá vyjádřit, jeho nejednoznačnost však už začíná být nezdravá, píše komentátor.

Když se například vyjadřoval k reformě francouzského penzijního systému, řekl pouze, že zvýšit důchodový věk nad 60 let "by nemělo být tabu". Šéf MMF by jednoduše řekl, že Francouzi si nemohou dovolit zachovávat současný systém a musí pracovat déle. Prezidentský kandidát, jehož centristická pozice se nelíbí levému křídlu socialistů, si však takovou otevřenost nemůže dovolit, píše Briancon.

Býval ministrem financí, co nehnul pro snížení deficitu prstem
Strauss-Kahn byl ke konci 90. let jedním z dlouhé řady francouzských ministrů financí, kteří neudělali pro snížení chronického rozpočtového deficitu a státního dluhu téměř nic. Za současné dluhové krize v Evropě by se mu to podle komentátora mělo neustále připomínat.

MMF za vedení Strausse-Kahna v době finanční krize a hospodářské recese přispěl svým dílem k prudkému růstu deficitů a státních dluhů, protože opakovaně nabádal vyspělé země, aby podporovaly ekonomiky masivními deficitními výdaji, a po celý loňský rok zdůrazňoval, že by tuto podporu neměly ukončovat, dokud nebude oživení zcela jisté.

Nyní šéf MMF vzhledem k dluhové krizi nezpochybňuje potřebu snižovat deficity v ekonomicky málo významných zemích jako Řecko a Portugalsko, velké ekonomiky však od ozdravení veřejných financí stále odrazuje.

"Bude-li Strauss-Kahn i nadále dvouznačný, ztratí MMF ve vztahu k Francii veškerou důvěryhodnost. To je něco, co si nemůže dovolit v době, kdy Evropa a způsob, jímž vlády v eurozóně vedou své ekonomiky, jsou pro fond jedním z ústředních bodů zájmu," píše Briancon. DSK si možná myslí, že na rozhodnutí o kandidatuře je ještě příliš brzy, MMF však potřebuje ředitele na plný úvazek, "nikoli francouzského politika, který si připravuje pozice," uzavírá komentátor.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!