Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéf OKD by se měl soustředit na řízení firmy, řekl Babiš

Ministr financí Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš. | foto: Foto Dan MaternaMAFRA

PRAHA Ředitel OKD Dale Ekmark by se měl podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) místo spekulací v tisku soustředit na řízení firmy, která má rezervy. Babiš to napsal ČTK v reakci na vyjádření Ekmarka pro Hospodářské noviny.

Šéf OKD mimo jiné uvedl, že firma možná bude potřebovat v roce 2017 další půjčku od státu. Minulý měsíc vláda souhlasila s tím, že stát těžební OKD, která je v úpadku, půjčí až 700 milionů korun.

Babiš uvedl, že nechce přes média polemizovat s ředitelem OKD o cash flow firmy. „Měl by se (Ekmark) soustředit na řízení společnosti, které má určité rezervy, místo spekulativních prohlášení do tisku,“ napsal ČTK. „Jeho vedení samo uvedlo, že koncem 2016 očekává chybějící cash flow 300 milionů korun a koncem 2017 135 milionů korun bez restrukturalizace,“ doplnil Babiš.

Ekmark Hospodářským novinám řekl, že 700 milionů korun od státu umožní firmě reorganizaci, nepokryje ale náklady na uzavření dolu Paskov a s tím spojené sociální náklady. Je tedy možné, že bude potřebovat od státu další peníze.

Budoucnost OKD závisí na reorganizaci

Babiš koncem července mluvil o tom, že OKD půjčku 700 milionů korun možná ani nebude celou potřebovat a měla by jí vyjít i na příští rok. Podobně mluvil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). „Státní podnik Prisko půjčí 700 milionů korun OKD v insolvenci. Bude to mít zajištěno pohledávkou za podstatou, čili tou nejbezpečnější pohledávkou. To by mělo zajistit fungování firmy minimálně do konce roku,“ řekl Mládek, když koncem července předkládal návrh půjčky na vládu.

Budoucnost OKD závisí hlavně na tom, zda věřitelé firmy ve čtvrtek u Krajského soudu v Ostravě schválí její reorganizaci. Reorganizací je podmíněna i půjčka od státu. Schválení reorganizace by znamenalo pozvolný útlum dolů, v některých z nich by se mohlo těžit až do roku 2023. Pokud by věřitelé podnik poslali do konkurzu, znamenalo by to prakticky jeho zánik, bezprostřední propouštění a rozprodej majetku.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...