Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéf OMV přenechal maďarský MOL Rusům, teď ho obvinila policie

Šéf rakouské ropné společnosti OMV Wolfgang Ruttenstorfer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf rakouské ropné společnosti OMV Wolfgang Ruttenstorfer | foto: Reuters

VÍDEŇ Vídeňské státní zastupitelství obvinilo šéfa rakouské ropné společnosti OMV Wolfganga Ruttenstorfera (60) ze zneužití neveřejných informací v obchodním styku. Sdělil to dnes mluvčí úřadu vídeňského státního zástupce Thomas Vecsey.

Ruttenstorfer k tomu řekl, že jakékoli nezákonné jednání popírá. Dodal, že se bude snažit své jméno očistit. O obvinění úřad rozhodl po měsících vyšetřování, sdělil mluvčí. Podnět k vyšetřování podal loni v srpnu rakouský dohled nad finančním trhem FMA.

Státní zastupitelství tvrdí, že Ruttenstorfer zneužil důvěrné informace, když 23. března 2009 nakoupil akcie OMV za zhruba 620 000 eur (asi 15,3 milionu Kč), a zvýšil tím svůj podíl na firmě na více než dvojnásobek.

O týden později pak OMV oznámila, že prodává celý svůj podíl v maďarské ropné a plynárenské společnosti MOL, o jejíž převzetí v předešlém roce marně usilovala.

OMV prodala svých 21 procent akcií MOL ruské ropné společnosti Surgutněftěgaz za 1,4 miliardy eur. To byl v přepočtu na akcii téměř dvojnásobek tehdejší tržní ceny MOL, což umožnilo OMV vyjít z celého pokusu o spojení s Maďary beze ztráty. Akcie OMV ten den zpevnily o 3,3 procenta.

Podle úřadů Ruttenstorfer mohl předpokládat, že toto oznámení povede k růstu ceny OMV.

Volná cesta pro Rusy

Silná firma z Rakouska

OMV je největší rakouský průmyslový podnik. S tržní kapitalizací 11 miliard eur je druhou největší veřejně obchodovanou společností v zemi po Erste Bank.

"Jsem přesvědčen, že jsem se vždy choval správně," řekl na to agentuře Reuters šéf OMV. "Z mého hlediska nevidím důvod rezignovat na funkci," dodal Ruttenstorfer. Vedení OMV se k případu nevyjádřilo.

OMV usilovala o převzetí MOL od léta 2007, MOL byl ale ostře proti a nabídce se bránil za podpory maďarské vlády.

Koncem roku pak získala v MOL sedm procent akcií česká energetická skupina ČEZ a objevily se spekulace o tom, že ČEZ nákupem podílu poskytl Maďarům pomoc v boji proti převzetí OMV. V následujícím roce se OMV snah o získání MOL vzdala.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...