Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Embargo v praxi: zavalí nás polská jablka. Sadaři už stopli investice, říká šéf ovocnářů

Sklizeň jablek (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sklizeň jablek (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Zákaz dovážet potraviny z EU do Ruska má první dopady pro české pěstitele. Někteří majitelé sadů zastavili milionové investice, protože se bojí přílivu tisíců tun jablek z Polska. Pro toto ovoce nebude kvůli ruskému embargu odbyt, tvrdí šéf Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Poláci dováží do Ruska ročně zhruba 700 tisíc tun jablek. Po vyhlášení potravinového embarga na zboží z EU nemá toto ovoce odbytiště. Čeští pěstitelé se proto bojí přílivu laciných polských jablek původně určených pro ruský trh.

„Čeští dodavatelé se logicky budou muset s tou cenou nějak srovnat,“ vysvětluje v rozhovoru pro Lidovky.cz šéf Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Předseda Ovocnářské unie České republiky Martin Ludvík.

Předseda Ovocnářské unie České republiky Martin Ludvík.

Lidovky.cz: Už se na vašem byznysu ruské embargo projevilo?
Některé české podniky pozastavily investice. To znamená například podzimní výsadbu nebo nákup techniky. Je to první opatření. Nic dalšího v tuto chvíli pěstitelé dělat nemůžou. Jestli bude mít ruské potravinové embargo dopad například na zaměstnanost, ještě nelze odhadnout, je příliš brzy.

Lidovky.cz: O jak velké investice jde?
Jedná se o investice v řádu milionů korun. Ovocnářství je finančně velmi náročný obor. Založení hektaru jabloňového sadu vyjde mezi tři čtvrtě až jedním milionem korun. Neznamená to, že teď k žádné výsadbě nedochází. Ale máme avízo, že některé firmy odříkávají materiál pro výsadby. Samozřejmě se všechno může změnit a za dva měsíce se vrátí ke svým původním plánům.

PSALI JSME:

Lidovky.cz: Jaký je podle vás pravděpodobný scénář pronikání polského zboží do Česka?
Polsko velmi intenzivně začne – nebo už začalo - hledat cesty pro uplatnění aspoň části produkce, kterou Rusko odmítlo. Jde zhruba o 700 tisíc tun jablek ročně, které tam Poláci dováží. To je pro lepší představu množství, které by stačilo na pokrytí české spotřeby tohoto ovoce na pět až šest let.

Lidovky.cz: Velmi zjednodušeně řečeno, dá se očekávat, že polské firmy nabídnou řetězcům laciná jablka?
Ano a čeští dodavatelé se logicky budou muset s tou cenou nějak srovnat.

Lidovky.cz: Jednají už české firmy o této situaci s řetězci? Koneckonců řada z nich se ohání tím, že upřednostňuje české zboží.
V této věci nechci spekulovat, nevím, zda firmy jednají. Už proto že sezona jablek teprve začne, produkce jablek je u nás i v Polsku ještě na stromech. Jsem přesvědčený o tom, že česká jablka se pořád prodávat budou. A věřím, že obchody, které se odkazují na českou kvalitu, u ní zůstanou. Neumím si představit, že by marketingové sdělení bylo: Máme nejlevnější jablka z Polska, přijďte si je koupit v akci za pár korun.

Lidovky.cz: Ale samozřejmě ne každý řetězec se tak zachová.
Došlo k rapidnímu narušení tržních vztahů, což bude mít dopad na cenu, to jsou základní ekonomické ukazatele.

Lidovky.cz: Jak se ruský zákaz dovozu dotkne ostatního ovoce? Jahod, meruněk, švestek a dalších?
To je zboží, které je už pryč. Ať už jde o meruňky, rybízy, višně nebo broskve, na ty už nebude mít tato situace vliv. Může se dotknout prodeje švestek. Nebo hrušek – u těch to ale nepředpokládám. Polsko totiž není velký producent hrušek, nejde o takové objemy, cesty pro uplatnění hrušek budou jednotlivé země hledat, tam není situace tak fatální jako u jablek.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!