17. ledna 2012 16:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéf RWE: Zelený proud z Německa zatěžuje Česko

Zelená energie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zelená energie | foto: Shutterstock

BERLÍN Ambiciózní plán Německa klást při výrobě elektřiny větší důraz na obnovitelné zdroje je příliš nákladný a znamená zátěž pro přenosové soustavy v sousedních zemích. Řekl to dnes šéf německé energetické společnosti RWE Jürgen Grossmann, podle něhož zátěž pociťuje i Česká republika.

Transformaci výroby elektřiny v Německu si vynutilo rozhodnutí opustit jadernou energetiku.

Německo se už teď více spoléhá na sluneční a větrnou energii. Grossmann řekl, že zatížení přenosových soustav prudce narůstá, jakmile zesílí vítr na severu Německa, kde má země větrné farmy. Instalovaná kapacita větrné energie, která v Německu dosahuje 27.000 megawattů, je v takové situaci na maximu.

ČTĚTE VÍCE:

"Větrná energie (ze severního Německa) se tlačí do Nizozemska a přes Belgii do Francie," řekl šéf RWE na výroční energetické konferenci, kterou v Berlíně pořádá německý ekonomický list Handelsblatt.

"Totéž se děje i s větrnou energií ze spolkové země Meklenbursko - Přední Pomořansko: putuje do Polska, pak do České republiky a přes Bavorsko se vrací do Německa. Naše sousedy takové energetické rázy netěší," dodal.

Nebezpečný konec roku

Velkému náporu elektřiny z Německa čelila česká soustava zejména na konci loňského roku. Generální ředitel provozovatele přenosové soustavy ČEPS Vladimír Tošovský připustil, že v krajním případě by ČR mohlo na hranicích s Německem instalovat transformátory, které budou náhlé toky energie omezovat.

Instalace takových zařízení by ale stála kolem dvou miliard korun, které by spotřebitelé museli zaplatit v cenách elektřiny. Podobná zařízení na regulaci přeshraničních toků elektřiny již provozuje Rakousko a jejich zavedení také zvažuje Polsko.

Společnost RWE loni v létě musela uzavřít dva jaderné bloky v elektrárně Biblis v Hesensku. Vláda kancléřky Angely Merkelové tehdy v reakci na havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě rozhodla, že Německo část svých jaderných zdrojů odstaví hned, zbytek pak do deseti let. RWE, stejně jako další energetické firmy, zatím hledá způsob, jak se vyrovnat s novými pravidly a kde si zajistit další růst i bez jádra.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.