Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéf státních Lesů Sýkora rezignoval pod palbou kritiky

Svatopluk Sýkora | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svatopluk Sýkora | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Generální ředitel státního podniku Lesy České republiky Svatopluk Sýkora rezignoval. Funkci opustí k 30. listopadu. Sýkora podnik, kterému patří polovina lesů v zemi, vedl od 1. ledna 2009.

Rezignaci už Sýkora předal ministrovi zemědělství Petru Bendlovi (ODS) v pondělí 12. listopadu. "Navrhl skončení pracovního poměru dohodou. Ministr zemědělství návrh přijal," uvedl mluvčí společnosti Zbyněk Boublík .

Sýkorovo vedení se v posledních měsících dostávalo pod stále větší tlak a kritiku. Na jaře Nejvyšší kontrolní úřad oznámil, že při kontrole v podniku zjistil porušení zákona u dvou veřejných zakázek.

Vyšetřování

Policie nyní v zakázkách na informační technologie LČR vyšetřuje, jakým způsobem skončilo zhruba 340 milionů korun z plateb za zakázky u neprůhledných zahraničních firem, jež mají konta ve Švýcarsku.

Lesy ČR spojitost s pozdějšími převody peněz ze zakázek odmítly. Podle týdeníku E15 údajně existuje podezření, že IT zakázky za 1,136 miliardy korun zadané LČR byly úmyslně nadhodnoceny a mohly se jimi vyvádět peníze z podniku.

Zakázky LČR řeší i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Například za tendr z roku 2010 na dodávku ochranných pracovních prostředků LČR dostaly od něj nedávno pokutu milion korun. LČR se proti sankci odvolaly.

Nelíbilo se mu ani nakládání podniku s volnými penězi a výměny lesů v případě Radějovské obory. Lesy ČR závěry kontroly odmítly a podaly trestní oznámení na představitele úřadu Jiřího Kalivodu.

Vedení podniku kritizovali i politici. Například poslankyně Kateřina Klasnová (VV) kvůli zakázkám LČR podala několik trestních oznámení. Vicepremiérka Karolína Peake (Lidem) v srpnu prohlásila, že vedení LČR je zralé na personální změnu.

"Já jsem tento krok očekával s tím, že to byla otázka času, protože po kontrole NKÚ nebyly dostatečně vysvětleny některé finanční kroky, které Lesy České republiky provedly," řekl místopředseda sněmovního zemědělského výboru Ladislav Skopal (ČSSD).

Domnívá se proto, že důvodem Sýkorova odchodu byla pochybení, která NKÚ zjistil. Výbor se kontrolou NKÚ ve státních lesích zabýval v dubnu. Vyzval ministerstvo zemědělství, aby věnovalo "zvýšenou pozornost" řešení zjištěných závěrů. Sýkora tehdy veškerá obvinění odmítl.

Klasnová: Očekávám vyvození trestní odpovědnosti

Sýkorův krok nepřekvapil ani místopředsedkyni VV Klasnovou. Vláda ale podle ní měla Sýkoru odvolat už před několika měsíci. "Já se domnívám, že tato rezignace generálního ředitele Sýkory před zítřejším jednáním vlády o Lesích ČR je velmi pravděpodobně politická dohoda. Nicméně očekávám vyvození i trestní odpovědnosti generálního ředitele Sýkory," řekla.

Očekává také, že bude odvoláno i celé vedení Lesů ČR a obmění se také dozorčí rada. Zvažuje, zda by neměla pohnat k trestní odpovědnosti i vládu, zejména premiéra Petra Nečase za údajnou dlouhou nečinnost.

Sýkora to zvládl, míní Papež

Další místopředseda zemědělského výboru Jiří Papež (ODS) se nechal slyšet, že Sýkorova rezignace pro něj není příliš dobrá zpráva.

"Protože já jsem pana Sýkoru považoval za schopného generálního ředitele, který vyvedl státní podnik z té složité situace, do které se kdysi podnik dostal v souvislosti s výběrovými řízeními a jejich kritikou ze strany ÚOHS a některých podnikatelských subjektů," míní Papež. "Já jsem přesvědčen, že manažersky tu svou roli zvládl," dodal. Hospodářský výsledek firmy se totiž pod Sýkorovým vedením výrazně zvýšil.

Kritizované tendry

Lesy plánují v příštím roce růst hrubého zisku na více než šest miliard korun. Znamenalo by to nový nejvyšší zisk v historii podniku. Na tvorbu zisku by přitom prý neměl mít vliv ani nedávný krach největšího obchodního partnera podniku, české lesnické jedničky Less & Forest.

Letos podnik očekává hrubý zisk 5,5 miliardy korun, loni měla profit 5,28 miliardy Kč. Před Sýkorovým nástupem do funkce měl podnik zisky v řádu stamilionů korun.

Růst zisků Lesy ČR přičítají restrukturalizačnímu programu a novému systému tendrů a prodeje dřeva. Vítězné lesnické firmy dělají ve státních lesích pěstební práce a těžbu, dřevo od podniku za cenu dosaženou v soutěži kupují a dál je mohou zpracovávat a prodávat.

Kritici  namítají, že spojením soutěže na služby a soutěže na dřevo údajně vzniká neprůhledné prostředí, které umožňuje vítězství spekulativním nabídkám. Podnik argumentuje tím, že zavedl tržní a transparentní soutěžní podmínky veřejných zakázek, kdy všichni zájemci o zakázku své ceny ve veřejné soutěži nabízejí dobrovolně.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!