Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéf UBS hrozí, že před regulacemi uteče banka ze Švýcarska

Švýcarská banka UBS zakládala svůj úspěch na ochraně klientů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švýcarská banka UBS zakládala svůj úspěch na ochraně klientů. | foto: AFP

ŽENEVA Obří švýcarská banka UBS varovala, že pokud tamní úřady zavedou příliš mnoho regulačních opatření, přemístí své sídlo mimo Švýcarsko. Podle švýcarského týdeníku Sonntag CH to řekl šéf UBS Oswald Grübel.

Podle Grübela by UBS o takovém kroku uvažovala, pokud by úřady v rámci snah bojovat proti dopadům finanční krize vyžadovaly, aby se velké banky přeměnily na holdingové společnosti.

UBS je podle výše aktiv největší bankou ve Švýcarsku. Grübel o možnosti přesunu sídla banky podle švýcarského listu hovořil ve čtvrtek s podnikateli, a to na schůzce, která se konala za zavřenými dveřmi a na kterou neměli novináři přístup. List neuvedl, jak se k informacím dostal.

Mluvčí UBS se k informacím týdeníku odmítla vyjádřit.

Dohled nad finančními institucemi
Myšlenka přinutit švýcarské banky, aby fungovaly jako holdingy, je součástí diskuzí o dohledu nad finančními institucemi, které jsou považovány za příliš velké na to, aby zkrachovaly. Švýcarsko má relativně malou ekonomiku, které dominují dvě obří banky, a to UBS a Credit Suisse.

Viceguvernér švýcarské centrální banky (SNB) Philipp Hildebrand už dříve řekl, že vzhledem k velikosti švýcarských bank Švýcarsko nutně potřebuje přísnější pravidla regulace bankovního sektoru, než mají jiné země. Celkový objem aktiv ve švýcarských bankách je více než sedmkrát vyšší než je objem hrubého domácího produktu Švýcarska.

UBS je v Evropě patrně největší obětí finanční krize
Globální finanční krize, která začala v roce 2007 v důsledku problémů v části realitního trhu v USA, tvrdě zasáhla banky po obou stranách Atlantiku. UBS je v Evropě patrně největší obětí finanční krize a loni se ocitla na pokraji kolapsu. Intervenovat proto musela švýcarská vláda, která do UBS loni v říjnu napumpovala asi šest miliard franků (zhruba 104 miliard Kč). Za to získala v bance asi devítiprocentní podíl, který později se ziskem prodala.

UBS původně plánovala, že převede nelikvidní aktiva za zhruba 60 miliard dolarů na centrální banku, později ale plánovaný objem snížila na zhruba 39 miliard USD.

Úřady by chtěly "lépe" zasahovat
Švýcarské regulační úřady se domnívají, že pokud nadnárodní banky přinutí, aby v jednotlivých zemích fungovaly jako národní instituce, nad nimiž by měla kontrolu centrální holdingová společnost, úřady by v případě krize mohly lépe zasahovat. Mohly by pak podržet švýcarskou společnost, zatímco její zahraniční pobočky by nechaly zkrachovat, píše švýcarský týdeník.

Taková struktura by ale banku zavazovala k tomu, aby do svých zahraničních poboček napumpovala dostatek kapitálu, a to by pro ni bylo příliš drahé. Za takových okolností by bylo logické, že se holdingová společnost přestěhuje mimo Švýcarsko, řekl podle listu Grübel. Šéf UBS prý není jediný, kdo takto uvažuje a kdo varoval, že sídlo své banky přesune do zahraničí.

Bankéři a zástupci takzvaných hedgeových fondů v Londýně často říkají, že se přesunou do Švýcarska, pokud se regulace a zdanění ve Velké Británii změní tak, že jim začnou být na obtíž.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...