10. prosince 2014 10:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ocelář Světlík bude pumpařským magnátem. Vsadí na plyn CNG

Majitel ostravských Vítkovic Jan Světlík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majitel ostravských Vítkovic Jan Světlík | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

OSTRAVA Ocelářská firma Vítkovice Machinery Group Jana Světlíka razantně vstupuje na trh prodeje stlačeného zemního plynu CNG. Ve středu otevře dvě velkokapacitní čerpací stanice na rychlostní komunikaci R10 u Mladé Boleslavi. Příští rok plánuje přidat dalších dvacet stanic.

Světlík se chce stát největším hráčem v prodeji tohoto moderního automobilového pohonu.

Vítkovice se dosud v oblasti CNG zabývaly především výrobou tlakových nádob pro skladování zemního plynu, kde jsou světovou jedničkou na trhu bezešvých tlakových nádob.

ČTĚTE TAKÉ:

Budování vlastních stanic tak byl podle generálního ředitele Světlíka logický krok.

„Příští rok plánujeme zřízení dalších minimálně dvaceti stanic. Projekt je ale dlouhodobý, omezený pouze budoucí nasyceností trhu v ekonomicky přínosných lokalitách,“ uvedl. Součástí projektu je vlastní slevová karta na CNG pro řidiče.

Firma nyní provozuje vlastní čerpací stanice na CNG ve Vítkovicích, v Jeseníku a v polském městě Sosnowiec. Pro rychlejší pokrývání území se společnost rozhodla spolupracovat s čerpadlářskou sítí Benzina a plnicí místa umísťovat u jejích benzinových pump především u hlavních tahů.

CNG V ČESKU:

  • Počet plnicích stanic na CNG v Česku se na konci roku podle Českého plynárenského svazu přiblíží 80.
  • V Česku jezdí přes 8 tisíc aut na zemní plyn
  • Nabídka automobilek čítá přes 35 modelů.

Vedle nově otvíraných stanic u Mladé Boleslavi spolu obě firmy od léta provozují dvě plnicí stanice v Havířově a u Svitav. Do konce roku přibudou CNG stanice u pump Benziny ve Zlíně, Kutné Hoře, Jaroměři a Valašském Meziříčí.

CNG čerpadla u Mladé Boleslavi jsou dosud nejvýkonnější plnicí stanice v Česku. Jejich celková kapacita je zhruba tisíc aut denně.

Vítkovice zároveň jednají o spolupráci se Škodou Auto, která se na zemní plyn jako alternativní pohon zaměřila. Vedle městského vozu Citigo letos automobilka představila novou Octavii na CNG, která láme prodejní rekordy.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz