29. dubna 2009 8:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéfa Société Générale přemohly skandály

Prezident francouzské banky Société Génerale podal demisi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident francouzské banky Société Génerale podal demisi. | foto: AFP

PAŘÍŽ Předseda představenstva francouzské banky Société Générale Daniel Bouton (59), jehož pověst poškodil obchodní skandál v bance, oznámil, že kvůli opakované kritice svého výkonu rezignuje na funkci. Société Générale v České republice vlastní Komerční banku.

"Rozhodl jsem se ukončit můj mandát předsedy představenstva Société Générale 6. května. Představenstvo si stejný den na zasedání zvolí nového předsedu," uvedl Bouton v prohlášení.

Poslední měsíce plné skandálů

Pro Boutona byl velkou ranou leden 2008, kdy banka odhalila ztrátu 4,9 miliardy eur (131 miliard Kč), kterou způsobil neautorizovanými obchody Jérôme Kerviel, bývalý makléř banky.

Bouton původně zastával roli generálního ředitele i předsedy představenstva, avšak veřejné protesty kvůli skandálu ho loni přiměly odstoupit z funkce generálního ředitele.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy kritizoval Boutona kvůli Kervielovi.

Vláda pak zaútočila na banku znovu minulý měsíc kvůli mzdovým výhodám nejvyššího vedení. V březnu se členové nejvyššího vedení rozhodli vzdát akciových opcí. Vedla je k tomu kritika veřejnosti, že peníze, které získala banka od státu na překonání finanční krize, mají být použité na odměny vedení. Banka v rámci protikrizové pomoci dostane do léta od francouzského státu celkově 3,4 miliardy eur.

Kritika ze strany veřejnosti

Bouton v prohlášení uvedl, že jeho rozhodnutí k odchodu ovlivnily hlavně opakované kritiky ze stran veřejnosti. "Ovlivnili mě opakované útoky na moji osobu ve Francii za posledních 15 měsíců, a především rizika, která způsobují bance a jejím 163.000 zaměstnancům," uvedl.

Akcie banky v úterý oslabily o 2,3 procenta na 36,11 eura. Tržní kapitalizace banky tak činila 21 miliard eur.

ČTK