27. srpna 2011 21:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéfka MMF varuje před recesí, USA a Německo slibují opatření

Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová | foto: ČTK/AP

JACKSON HOLE/WASHINGTON Světové ekonomice hrozí návrat do recese. Uvedla to nová výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Současně vyzvala k okamžitým a koordinovaným politickým krokům.

Opatření na podporu světové ekonomiky podle Bílého domu také přislíbili americký prezident Barack Obama i německá kancléřka Angela Merkelová. "Letní vývoj naznačil, že se nyní nacházíme v nebezpečné nové fázi," řekla Lagardeová ve svém prvním významném politickém projevu od chvíle, kdy v čele MMF vystřídala Dominiqua Strausse-Kahna. "Riskujeme, že křehké oživení bude zmařeno. Proto musíme okamžitě konat," dodala.

Její náměstek John Lipsky dnes přitom v rozhovoru pro televizi CNBC uvedl, že MMF ve své aktualizované prognóze, kterou zveřejní příští měsíc, recesi světové ekonomiky nepředpovídá.

Rozvinuté ekonomiky musí podle Lagardeové připravit dlouhodobé plány k tomu, aby dostaly pod kontrolu své zadlužení. Utahování opasků by však nemělo být tak rychlé, aby ohrozilo hospodářské oživení.

Malý vzrůst americké ekonomiky

Obama v pátek podle Bílého domu s Lagardeovou telefonicky hovořil o hospodářských otázkách. Shodli se na tom, že světová ekonomika potřebuje další kroky na podporu růstu v krátkém období.

Obama podle Bílého domu jednal o krizi v eurozóně a výkyvech na finančních trzích s Merkelovou. "Shodli se na důležitosti koordinované akce k řešení současných ekonomických problémů a k podpoře růstu a tvorby pracovních míst ve světové ekonomice," píše se ve sdělení.

K TÉMATU

Americké ministerstvo obchodu v pátek oznámilo, že ekonomika USA ve druhém čtvrtletí stoupla pouze o procento namísto původně odhadovaných 1,3 procenta. Revidované údaje podle agentury AP pravděpodobně posílí obavy, že největší světové ekonomice hrozí další recese.

Zlepšení nelze očekávat

Z nedávného průzkumu agentury AP mezi předními ekonomy nicméně vyplývá, že hospodářská recese ve Spojených státech není v příštích 12 měsících pravděpodobná. Podle průzkumu však nelze očekávat ani výraznější zlepšení stavu americké ekonomiky.

Šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke v pátek uvedl, že banka bude příští měsíc zvažovat možnosti další měnové stimulace slabé ekonomiky a zaměstnanosti. Žádné konkrétní kroky však nenaznačil.

Spotřebitelská nálada v USA podle průzkumu agentury Reuters a Michiganské univerzity v srpnu klesla, protože spotřebitelé ztratili důvěru ve schopnost politiků odvrátit hrozbu další hospodářské recese.

Lidovky.cz, ČTK