Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéfové ČEZ si na odměnách rozdělí 25 milionů, stát získá z dividend 21 miliard

Alan Svoboda a Martin Roman na tiskové konferenci ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alan Svoboda a Martin Roman na tiskové konferenci ČEZ | foto: Reuters

PRAHA Členové představenstva a dozorčí rady polostátního energetického gigantu ČEZ si na "tantiémách" rovnoměrně rozdělí 25 a půl milionu korun. Vyplývá to z návrhu, který dnes firmě schválila valná hromada. ČEZ loni hospodařil s čistým ziskem 51,9 miliardy. Valná hromada rozhodla ze zisku výplatit dividendy v celkové výši 28,5 miliardy korun. Stát tak získá skoro 20 miliard korun. Firma zároveň plánuje v příštím roce rozdat 212 milionů obcím, které sousedí s jejími elektrárnami.

Návrh představenstva počítá s tím, že tantiéma bude mezi členy představenstva a dozorčí rady rozdělena rovnoměrně.  "Podíl každého člena orgánu bude stanoven v poměru k době, po kterou funkci v příslušném orgánu v roce 2009 zastával," píše se v návrhu, který mají LN k dispozici.

Bez odměny však zůstanou členové dozorčí rady, kteří tam byli vysláni orgánem státní správy a byli jeho zaměstnanci.

Stát si příjde na 21 miliard
Valná hromada rozhodla ze zisku výplatit dividendy v celkové výši 28,5 miliardy korun. Zhruba 70 procent hlasovacích práv v ČEZ kontroluje stát, který tak získá skoro 20 miliard korun.

Příjem státu se navíc ještě zvýší o daň z vyplacených dividend. Celkový výnos státu z dividend elektrárenské firmy tak má podle mluvčí ČEZ Evy Novákové činit 21,156 miliardy korun.
Na jednu akci připadá před zdaněním dividenda 53 korun. Částka určená na výplatu dividend tak představuje přibližně 55 procent z konsolidovaného zisku po zdanění. Sedmnáct miliard firma přesune do nerozděleného zisku minulých let.

Stát také po dnešním zasedání získal větší kontrolu nad velkými zakázkami, které ČEZ vypisuje. Valná hromada firmy totiž odsouhlasila změnu stanov firmy, které nově umožní dozorčí radě udělovat představenstvu souhlas s předkládáním zadávací dokumentace u zakázek vyšších než je třetina vlastního kapitálu firmy.

ČEZ aktuálně připravuje tendr na dostavbu dvou bloků jaderné elektrárny Temelín v hodnotě kolem 500 miliard. Předchozí souhlas dozorčí rady bude představenstvo ČEZ nově potřebovat také například s ustanovením do funkce generálního ředitele, s uzavíráním manažerských smluv nebo sodměňováním předních manažerů.

Milionové kompenzace obcím
ČEZ zároveň na valné hromadě navrhne způsob jak bude společnost příští rok nakládat s penězi určenými na poskytování darů. Zatímco v minulých letech byla většina sponzorský příspěvků rozdělována prostřednictvím Nadace ČEZ, v roce 2011 ji firma poukáže jen 50 milionů.

Čtěte více:


Dalších 212 milionů pak rozdělí ČEZ sám obcím, kde má své elektrárny. "V souvislosti s podstatnou obnovou výrobních zdrojů navrhujeme vybraným subjektům v dotčených regionech poskytnout dary ve výši ve výši 212 mil. Kč přímo společností ČEZ, a. s., nikoliv prostřednictvím Nadace ČEZ, " píše firma v návrhu.

V rámci Nadace ČEZ se pak dárcovství zaměří na projekt Oranžová hřiště, jehož cílem je "podpora sportovních, volnočasových a outdoorových aktivit dětí a mládeže." Novinkou budou projekty Oranžové učebny a Oranžové schody, v rámci nichž se podporuje zkvalitňování výuky technických předmětů na školách respektive odstraňování bariér pro handicapované studenty.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?

Najdete na Lidovky.cz