20. srpna 2011 16:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéfové Moody's údajně ovlivňovali své analytiky

Sídlo mezinárodní agentury Moody's Investors Service | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo mezinárodní agentury Moody's Investors Service | foto: Reuters

PRAHA Manažeři ratingové agentury Moody's Investors Service údajně ovlivňovali své analytiky a nepřípustným způsobem zasahovali do jejich práce. Tvrdí to jeden z nich, analytik William Harrington, který už v Moody's nepracuje.

Agentura podle něj na analytiky tlačila, aby vydávali příznivá doporučení ke strukturovaným investičním produktům odvozeným od hypoték. Právě pro tyto nástroje se pak za finanční krize vžil název toxická aktiva. Moody's obvinění odmítá.

"Vedení společnosti Moody's a vedení společnosti Moody's Corporation, stejně jako správní rada této firmy, je zcela zodpovědné za nízkou kvalitu předchozích analytických rozhodnutí, která se v Moody's vydávala a která předznamenala finanční krizi," napsal Harrington ve zprávě o 78 stranách, kterou už má na stole americká Komise pro cenné papíry (SEC).

ČTĚTE VÍCE:


 Analytici se podle Harringtona nemohli nezávisle rozhodovat, ze strany vedení agentury pociťovali nátlak a zastrašování. "Nemůžeme dostatečně zdůraznit, jak velkou důležitost Moody's přikládá kvalitě našich ratingů a integritě procesů, na jejichž základě se ratingy vytvářejí," reagoval mluvčí ratingové agentury Michael Adler.

"Právě proto máme silné ochranné mechanismy, abychom oddělili komerční a analytické aspekty naší práce, a aby o ratingové známce rozhodoval výbor, nikoliv sám analytik," dodal mluvčí. Bývalý analytik ale věc vidí jinak.

"Opakované ovlivňování, které management uplatňoval ve výborech, hovoří samo za sebe. Výsledkem byly prázdné názory (na kvalitu zástavních cenných papírů), které se naprosto lišily od soukromých názorů ve výborech a které nebyly platné ani chvíli po zveřejnění," sdělil Harrington.

Dopis, který bývalý zaměstnanec agentury odeslal burzovní komisi, má datum 8. srpna. Odeslán byl jako reakce na návrh regulace ratingových agentur, který SEC nastínila ve zprávě o 517 stranách. Obvinění, která ve své zprávě bývalý analytik vznesl, jsou podobná těm, jimiž už se začalo ve Spojených státech zabývat ministerstvo spravedlnosti. To vyšetřuje činnost ratingové agentury Standard & Poor's (S&P).

Zdroj agentury Reuters uvedl, že americké ministerstvo spravedlnosti zkoumá, co chtěli za finanční krize s ratingy dělat analytici S&P, a co ve skutečnosti udělali na pokyn někoho jiného. Další zdroj sdělil, že ministerstvo také vyšetřuje agenturu Moody's, a to v souvislosti s ratingy přidělovanými za finanční krize strukturovaným finančním produktům. Přesný cíl tohoto vyšetřování ale není jasný.

Výbor amerického Senátu došel před časem k závěru, že agentury Moody's a S&P přispěly k rozpoutání finanční krize, neboť vydávaly příliš optimistická doporučení k cenným papírům označovaným jako toxická. Vesměs šlo o finanční nástroje odvozené od hypoték. Agentury dlouho držely ratingové známky k těmto cenným papírům vysoko, pak je ale začaly hromadně snižovat, což na trzích způsobilo silné otřesy.

Američané mají od loňska zákon o reformě fungování finančních trhů, jejímiž autory jsou demokratičtí zákonodárci Christopher Dodd a Barney Frank.

Reforma se i rok od prezidentova podpisu zavádí do praxe jen s velkými obtížemi, nicméně jedním z jejích aspektů je i přísnější regulace ratingových agentur. Transparentnější má být například metodologie, kterou při stanovování ratingu agentury používají, obtížnější by měl ale být také střet zájmů.

Burzovní komise v květnu vydala soubor návrhů, které by měly vnést větší jasno i do návrhů, s nimiž počítá zmíněná finanční reforma.

Harrington pracoval v agentuře Moody's od roku 1999 do července 2010, a to jako analytik trhu derivátů. Harrington tvrdí, že i kdyby pravidla, která má burzovní komise připravena, fungovala v roce 2002, jádro problémů v agentuře Moody's by to stejně neřešilo.

"Řada těch návrhů pořád dává managementu Moody's více možností k tomu, aby vedení mohlo své dlouholeté zastrašování a pronásledování analytiků ještě zesílit, a to ke škodě tvorby názorů," řekl.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.