Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
20. prosince 2017 11:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéfové policie, hasičů a manažeři nemocnic si za veřejné peníze koupili nové iPhony za 30 tisíc

iPhone X | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy iPhone X | foto: Reuters

PRAHA Luxusní mobilní telefon iPhone X si za veřejné peníze objednali například šéfové krajských policejních ředitelství, manažeři nemocnice nebo hasičský záchranný sbor z Pardubic. Verze iPhone X je přitom nejdražším běžným smartphonem na trhu.

Krásný Štědrý den budou mít i na plzeňském hejtmanství. To nakoupilo celkem 74 různých modelů iPhone, které budou prý testovat. Uvedla to MF Dnes.

Cena iPhone X se pohybuje kolem 30 tisíc korun. Telefon je na trhu teprve měsíc a půl, ale jak je vidět, brzy získal své fanoušky i ve veřejné sféře. Například v Moravskoslezském kraji si čtyři kusy objednali z veřejných peněz šéfové krajských policejních ředitelství. Každý mobil s pamětí 256 GB stál 34 tisíc korun. Jeden iPhone za 36 tisíc si objednali i jejich kolegové z Ústeckého kraje. Přitom podle Nejvyšší kontrolního úřadu chybí policii finance na investice. ČTĚTE: Vnitro nehospodaří s penězi pro policii dobře, chybí 11,4 miliardy, míní kontroloři

Největší objednávku za více než milion korun různých verzí iPhonů si objednal Plzeňský kraj. Jednalo se o dva iPhone X, čtyři iPhone 8, osmnáct iPhone 7 a padesát mobilních telefonů typu iPhone SE. Hejtmanství prý smartphony testuje a kupuje je kvůli bezpečnosti pro krajské radní a vedoucí odborů. „iPhone X jsme zakoupili pro účely testování, například k otestování nového způsobu zabezpečení prostřednictvím FaceID (odemykání telefonu pomocí tváře, pozn. red.),“ uvedla to pro MF Dnes mluvčí Plzeňského kraje Eva Mertolová.

Luxusní iPhony pro nemocnici i hasiče

Šest kusů nejnovějších verzí iPhone si objednala i Nemocnice v Českých Budějovicích. Prvních pět si pořídili na začátku listopadu a jeden další v prosinci. „Tak jako pořizuje naše nemocnice nejkvalitnější zdravotnické zařízení, přístroje a pracovní pomůcky pro zdravotnický personál, tak postupuje i u pracovních pomůcek pro management,“ zdůvodnila nákup mluvčí Nemocnice České Budějovice Iva Nováková.

Celkem 150 000 korun utratili za pět iPhone X, verzi s pamětí 64 GB, hasiči z Pardubic. Hasičský záchranný sbor přitom jiné výdaje na konci listopadu neměl. „Řídící důstojník musí mít k dispozici spolehlivé zařízení, jež umožní připojení do interní databáze a použití nekomerčních softwarů a databází, které používáme,“ vysvětlila MF Dnes mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Nové smartphony si za veřejné peníze pořídilo i Generální finanční ředitelství. Dva týdny před Vánocemi nakoupili jeden iPhone X, za který zaplatilo 33 tisíc, a dalších sedm z nich jsou různé modely iPhone 8 za 16,5 až 20 tisíc.

Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!