Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sehnat nájemníka netrvá ani měsíc. Nejjednodušeji to jde v Plzeňském kraji

Za nájem zaplatí nejvíce lidé v Praze a Brně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za nájem zaplatí nejvíce lidé v Praze a Brně. | foto: Lidové noviny

PRAHA Šest tisíc korun, ale i více než dvojnásobek. Takové je cenový rozptyl, v němž si bylo možné v březnu až dubnu letošního roku pronajmout v Česku byt. Šlo o ceny inzerované na nejnavštěvovanějším tuzemském realitním portálu Sreality.cz a o takzvané mediány, pro něž platí, že se nacházejí přesně uprostřed rozpětí, za něž se byty pronajímaly.

Nejsnáze se byty pronajímají v Plzeňském kraji, nejhůře v Libereckém. V cenách vévodí Praha, Ústí nad Labem je ani ne na půlce. Nejlevnější nájmy jsou podle těchto statistik v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, nejdražší pak v Brně a Praze.

Byty k pronájmu se nabízejí téměř výhradně ve větších městech, nabídka v malých obcích je relativně slabá. Jen Ústí nad Labem a Zlín jsou krajskými městy, která se na nabídce bytů k pronájmu v regionu podílejí jen asi třetinou. Je to ovšem dáno tím, že v těchto krajích jsou i další významná sídla (na Ústecku například Děčín, Teplice a Litoměřice), kde je bytů k pronájmu rovněž relativně velké množství.

Ve většině ostatních krajů tvoří nabídka v jejich správních centrech zhruba polovinu trhu, Plzeň a Brno se na trhu nájemního bydlení ve svých krajích podílí dokonce více než osmdesáti procenty. Určitý vliv na to má i univerzitní prostředí v těchto městech.

Regionální srovnání cen bytů a bytových pronájmů.

Podle údajů Sreality.cz bude majitel bytu hledat nájemníka zhruba dva týdny až měsíc. V tomto rozmezí se pohybuje medián počtu dní od uveřejnění do smazání inzerátu. Nejdéle trvá hledání v Libereckém kraji (29 dní, nejrychleji najde byt nájemníka v Plzeňském kraji (15 dní).

V případě krajských měst je situace trochu jiná, nejdéle trvá pronajmutí bytu v Karlových Varech – zhruba 30 dní, Plzeň si ponechává svůj primát města, kde se byty pronajímají nejsnáze – za poloviční dobu. Praha je zhruba ve středu rozmezí, na pronajmutí tu byt čeká asi tři týdny.

Co se cen týče, v regionech a samotných krajských městech se podle údajů Sreality.cz zásadně neliší. Je to dáno tím, že pronájmy se odehrávají v drtivé většině ve velkých městech a levnější bydlení v malých sídlech do statistik příliš nepromlouvá. Zatímco v Ústí nad Labem nebo v Ostravě je medián výše nájmů šest, respektive 6,5 tisíce korun, v Praze se byty pronajímají v mediánu za 13 tisíc.

Návratnost? V Ústí osm let

Ve většině regionů i krajských měst se medián pohybuje mezi sedmi až sedmi a půl tisíci korun, výjimkou je Středočeský a Zlínský kraj s osmi tisíci. Nejvíce pak vyčnívá Jihomoravský kraj, kde zásadní podíl Brna na nájmech zdvihá hladinu na 9375 korun.

Ceny za metr čtvereční se v republice pohybují od 114 korun v Moravskoslezském kraji až po 216 korun v Praze. To znamená, že rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší hodnotou je zhruba dvojnásobný. V porovnání s cenami nemovitostí jsou to tedy mnohem menší rozdíly.

Podle mediánů nabídkových cen z portálu Sreality.cz se v březnu a dubnu letošního roku dal byt v Moravskoslezském kraji koupit průměrně za necelých 13 tisíc korun za metr čtvereční, zatímco v Praze to bylo přes 56 tisíc korun. Ostrava a její kraj tedy nabízí vyšší výnosy nájmů než Praha.

Jako nejatraktivnější se z hlediska výnosů jeví Ústecký kraj, kde se medián ceny bytů pohyboval na úrovni 7536 korun, tedy na méně než 13,5 procenta cen v Praze, výše nájmů je přitom zhruba jen na úrovni 46 procent těch pražských. Případní investoři tu ovšem vzhledem k povaze kraje nesou vyšší riziko, které statistiky nemohou zahrnout.

Návratnost investice do bytu se tedy v jednotlivých oblastech republiky výrazně liší. Zatímco v Ústí nad Labem se peníze mohou vrátit v průměru za osm let, v Praze je to asi trojnásobek, tedy 24 let.

Prodat byt trvá déle

Za pozornost stojí i údaje o absolutním počtu nabízených bytů. V březnu a dubnu letošního roku je v nabídce portálu Sreality.cz 22 291 bytů k pronájmu. Pro porovnání, nabídek k prodeji tu bylo 37 285. Zdá se tedy, že prodej nemovitostí je aktivnější trh. Jenže vliv má i to, že průměrná doba prodeje nemovitosti je výrazně delší než u pronájmů, prodej trvá nejméně tři měsíce.

V některých oblastech nabídka pronájmů převyšuje nabídku bytů k prodeji, mírnou převahu mají pronájmy například v Praze, výraznou pak v Brně, kde bylo k prodeji nabízeno 1579 bytů, k pronájmu pak o téměř 900 více.

Nejmenší nabídka na realitním portálu Sreality.cz je na Vysočině a v Pardubickém kraji. Platí to jak pro prodej nemovitostí, tak pro jejich pronájem. Poměr nájmů vůči bytům k prodeji je tu zhruba čtvrtinový až třetinový.

Zajímavá je také situace v Karlovarském kraji, kde bylo v březnu a dubnu nabízeno k prodeji 2358 bytů, zatímco k pronájmu pouze 247 bytových jednotek.

Kdo by ovšem čekal, že na tento stav má zásadní vliv výprodej bytů v Karlových Varech, nemá úplně pravdu. V krajském městě bylo nabízeno k prodeji 965 bytů, k pronájmu přitom 155 bytů, takže podíl nájmů je tu o něco vyšší než v celém kraji.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?