Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
9. července 2017 18:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sehnat v Praze letní brigádu? Stačí se zeptat a působit příjemně

Číšník | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Číšník | foto: Shutterstock

Jak je těžké si najít na poslední chvíli studentskou brigádu v hlavním městě? Díky nedostatku pracovních sil a šlapající ekonomice se zdá, že není nic jednoduššího. Redaktorky serveru Lidovky.cz si to vyzkoušely v centru Prahy.

Václavské náměstí je v pátečním dopoledni plné turistů. Obchod se sportovním vybavením A3 rozhodně nepraská ve švech. „Nemáte volné místo pro brigádníka na léto,“ ptá se redaktorka serveru Lidovky.cz. Přichází zástupkyně vedoucí obchodu: „To není problém,“ říká. Pracovních sil mají v prodejně nedostatek a neustále zaučují nové brigádníky, hlavně v době letních dovolených. Stačí poslat životopis na e-mail firmy a šance na práci je velmi vysoká.

Stejná scéna se opakuje ve smíchovské kavárně Corte di Angelo. Jakmile barman slyší dotaz ohledně brigády, řekne sice, že u nich mají plno, hbitě ale navrhuje, aby se redaktorka zašla zeptat do sousední pivnice, tam prý někoho hledají.

Nezaměstnanost klesá

Nejvíce volných míst se nabízí v oblasti gastronomie a hotelnictví, často se hledají číšníci, recepční a stavební dělníci, chybí také zedníci a uklízečky. V současnosti je v České Republice nejmenší nezaměstnanost za posledních 9 let, práci nemá méně než 310 tisíc lidí.

Nedostatkem pracovníků trpí v současné době mnoho pražských podniků. Na ceduli hlásající „Přijmeme brigádníka“ lze narazit doslova na každém rohu. „Zaměstnanci chybí hlavně v obchodech na okraji Prahy, tam lidé příliš pracovat nechtějí. Brigádníky si tam často půjčují z jiných poboček,“ tvrdí Markéta Pilíková, vedoucí prodejny v butiku Promod na Smíchově. „Navíc je třeba kompenzovat letní dovolené. Zaměstnance si teď všichni hýčkají, a tak si nemohou dovolit riskovat, že o ně přijdou, když jim dovolenou nedají,“ dodává.

Požadavky na potenciální pracovníky přitom nebývají vysoké. Těmi nejčastějšími je příjemné vystupování a časová flexibilita, předchozí zkušenosti v oboru nejsou třeba téměř nikde. Přílišné nároky nekladou firmy ani na jazykovou vybavenost brigádníků – v centru Prahy obvykle stačí základy angličtiny, jinde se objedou i bez ní. „U nás na Smíchově jazyky nepotřebujeme, se zákazníkem se kdyžtak můžete domlouvat rukama nohama,“ směje se vedoucí prodejny v butiku Desigual Michaela Ranglová. Desigual se navíc svým zaměstnancům dokáže přizpůsobit. Záleží jen na domluvě, které dny a na jakých pobočkách budou pracovat.

Servírka - ilustrační foto.

Servírka - ilustrační foto.

I přes nedostatek pracovních sil musí ale všechny firmy fungovat na plný provoz. Řešení? Někde dostávají zaměstnanci směny navíc, jinde například obsluhují ti, kteří obvykle sedí v kanceláři. „Přemlouváme brigádníky, aby si brali více směn, ale nutit je do toho nemůžeme. Někdy tu tím pádem musí zaskakovat lidé z jiných poboček nebo vyšších pozic,“ říká Tereza Anderlíková, která plánuje směny v multikině Cinema City v OC Nový Smíchov.

Ovšem ani ve chvíli, kdy podnik brigádníka sežene, ještě nemá zdaleka vyhráno. Mnozí z těch, kteří na nabídku práce kývnou, nakonec nedorazí a často se ani neomluví. „U starších lidí, kteří shánějí stálý pracovní poměr, je to standard. Valná většina z nich nakonec nepřijde a ani nezavolá,“ přiznává Tomáš Mucha, provozní v Pizzerii Corleone na Andělu. Jiní zaměstnanci se zase ukážou jako neschopní nebo po čase zjistí, že jim práce nevyhovuje. „Práce u nás je náročná. Brigádníci často odcházejí, protože to tu nezvládají,“ vysvětluje Radek Žalák z Café U Svatého Václava na Václavském náměstí. Mladí lidé si tam mohou přivydělat jako číšníci, funguje zde ale i pozice „figuranta“, který oblečen do dobového brnění baví hosty. V extrémních případech se dokonce stává, že nově najatí brigádníci kradou peníze nebo například alkohol. Zkušenosti s tím mají třeba v restauraci Da Capo v centru Prahy.

Velký zájem o zaměstnance zaznamenaly i personální agentury, které letos evidují o čtvrtinu více nabídek brigád než vloni. Podle serveru ČT24 zaměstnavatelé za práci přes léto průměrně nabídnou mzdu okolo sto korun na hodinu. Výše platu se liší podle regionu a oboru, ve kterém uchazeč brigádu hledá. Nejméně si brigádníci vydělají na Ústecku, kde se plat pohybuje zhruba ve výši 70 korun. Lépe jsou na tom na jihu Čech a Vysočině, kde za hodinu dostanou až o šedesát korun více.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.