22. února 2013 12:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

SEMOTAN: ČEZ: z hvězdy meteoritem

Demonstrace proti ČEZ v Bulharsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace proti ČEZ v Bulharsku. | foto: Robert Petr, Lidové noviny

Akcie ČEZ padají v posledním období poměrně výrazně, z bývalé hvězdy pražské burzy je tak nyní spíše meteorit obrazně řečeno, ve čtvrtek akcie po dlouhé době padly pod šest set korun.

Není se čemu divit, po špatných zprávách z konce loňského roku, jako je klesající cena elektřiny, průšvih a ztráta v Albánii – se nám zde vynořily dvě nové špatné zprávy: skandál, který teprve může nabrat na síle v podobě transakce s prodejem IC Energo, a nejnověji tu máme problém s Bulharskem.

Pro mě je situace v Bulharsku poměrně šokem a je jasné, že nic pozitivního zde čekat nemůžeme. Buď ČEZ odepíše v podstatě vše, co do tohoto projektu nalil, anebo bude nadále pokračovat v podnikání, ale v nepřátelském prostředí a za cenu tak tak pokrývající náklady. Takže nainvestovaných 15 mld Kč (elektrárna Varna + distribuční firmy) se nám jako akcionářům jen tak nevrátí.

ČTĚTE VÍCE:

Netroufám si odhadnout, kolik peněz bude muset ČEZ letos odepsat z této akvizice, ale opravdu se toho bojím…

Na druhou stranu stačí dohoda v Evropě o emisních povolenkách, resp. jejich redukci, a cena elektřiny povyskočí výše a to je ten nejzásadnější klíč pro další vývoj akcií – pokud půjde cena elektřiny nahoru, ČEZ poroste i přes všechny skandály také, pokud neporoste elektřina, má ČEZ našlápnuto dále dolů….. Přes všechna aktuální negativa si nadále myslím, že ČEZ patří k nejefektivnějším energetikám v Evropě, a tak čísla generovaná ČEZ mohou do budoucna opět rozsvítit akcie ČEZ a udělat z nich opět hvězdu, vše však záleží na ceně elektřiny.

Michal Semotan, analytik J&T Banka

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)