30. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

SEMOTAN: Co se dá koupit ve Španělsku

Španělské euro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělské euro | foto: ČTK

Vynechme teď nemovitosti a podívejme se na španělský akciový trh. Banky ve Španělsku jsou v současnosti pro investora stejný hazard, jako kdybyste v ruletě sázeli jen na to, že trefíte nulu.

Ale už od dubna se dívám po ropné společnosti Repsol, která kromě špatných vlivů v podobě skomírajícího Španělska dostala v dubnu ještě jednu ránu. A to skoro morovou, tentokrát v podobě znárodnění argentinské ropné společnosti YPF, ve které měl Repsol svůj 57procentní podíl a velké zásoby ropy. Společnost YPF se na odhadovaných zásobách ropy, jimiž disponuje Repsol, podílí asi ze dvou pětin.

Ale tak jako v ruletě, po třech padlých lichých číslech by mohlo jednou padnout sudé a risknout to prostě dává smysl, a to jak v ruletě, tak na burze. Tak proč třeba ne právě na Repsolu?  Po zákroku argentinské vlády se akcie Repsolu propadly z 20 na 15 eur a při vší negativní náladě, poklesu cen ropy a zprávách o nutných půjčkách španělským bankám, regionům a bůhví ještě komu se akcie ropného koncernu Repsol propadly na 11 eur.

Podíváme-li se však na hospodaření Repsolu blíže, zjistíme, že samo o sobě zdaleka není špatné, jak by vypovídal pokles ceny akcií, kvartálně totiž generují asi 0,35-0,45 eur zisku na akcii. Navíc výsledky za druhý kvartál dopadly nad očekávání. Zadlužení společnosti se snižuje pomocí odprodejů neklíčového majetku v Jižní Americe.

Mně se ropa líbí, myslím, že její cena v horizontu roku bude výš, a tak považuji ropné společnosti za jednu z alternativ a Repsol rozhodně není ten, kdo by měl trpět ze španělské burzy nejvíce. Je to samozřejmě velmi spekulativní myšlenka, ale při dodržení stoploss příkazu si nákup této akcie okolo 11 eur představit dokážu. Sám jsem totiž nákup již zrealizoval. 

Konkurenti ze sektoru se v rámci ročního zhodnocení pohybují mezi nulou a minus deseti procenty, Repsol je více než minus padesát procent.. Netvrdím, že se nůžky nemohou dále rozevřít, ale za podívání se na tuto společnost to stojí.

Michal Semotan, portfolio manažer J&T Banky