8. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

SEMOTAN: Dilema investora

Dalším negativním faktorem byly známky zpomalení hospodářského růstu v jádrových ekonomikách eurozóny, především Německa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dalším negativním faktorem byly známky zpomalení hospodářského růstu v jádrových ekonomikách eurozóny, především Německa | foto: ČTK

PRAHA Akcie v Evropě mají za sebou dva měsíce úspěšného období a nabízí se otázka, co dál. Vzít profit, nebo zůstat zainvestován a věřit v další posun nahoru?

Pro výběr zisku mluví to, že situace je nadále vážná a ekonomiky a státy v Evropě se nadále potýkají se spoustou potíží. Proti pak zlepšený sentiment trhů a změněná rétorika ECB k podpoře eura. A tak po prvotní realizaci zisku nastane dilema investora, držet cash a čekat na pokles nebo zainvestovat. Asi je rozumné si kus portfolia v cash udržet a počkat na horší časy. Ale syndrom ujíždějícího vlaku mě jako investora trápí víc, než když jsem zainvestován a akcie jdou dolů... A tak tu je dilema nadále - koupit, nebo čekat?

Pokud ECB skutečně, a ne jen rétorikou zasáhne v uvozovkách proti trhu, který žádá vyšší výnosy ze státních dluhopisů, a dokážu si to představit, máme tady rallye na trzích, kde bych nechtěl být stranou. Pokud ne a trh bude zklamán, uvidíme korekci, ale stejně ECB přijde a nakonec zasáhne, takže bude příležitost si koupit, jen později a níž.
Co si však koupit? Když už vnímáme akcie jako rizikovou investici a chceme odehrát případný posun nahoru, je prostě potřebné jít do bankovního sektoru. V našem regionu by v úvahu připadala Erste Bank, případně v Německu Deutsche Bank. Z ostatních sektorů se dívám na producenty oceli, a to v Rusku. Odvětví je aktuálně pod cenovým tlakem. To se projevuje i na ceně akcií, třeba Evraz ztratil za letošní rok víc než polovinu hodnoty.

Michal Semotan, J&T Banka