2. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

SEMOTAN: Letní akciové slevy

Japonská burza Tokyo Stock Exchange | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonská burza Tokyo Stock Exchange | foto: ČTK

Každoročně se v obchodech s oblečením objevuje lákadlo ve formě letních slev, které přicházejí pravidelně okolo poloviny července. Některé věci pořídíte se slevou 20–30 procent, některé kusy jsou dokonce o půlku levnější a na „hadry“, které nikdo moc nechce, je sleva i 80 procent.

A ono když se na to podíváme, je to podobné i na tom trhu akciovém. Také ty fundamentálně lepší společnosti propadnou nejméně, okolo 20 procent, v Česku třeba ČEZ. A tak bychom se měli zachovat na akciovém trhu, jako když vyrazíme na slevy do obchodů, vybírat kusy zlevněné, ale přece jen kvalitní, ty, které se nám líbí a které podle nás budou mít největší hodnotu – radost teď ponechám stranou.

Po pravdě: na akciovém trhu se nám nabízí opravdu výběr poměrně značný. Pokud se podíváme do Česka, tak za hřích by určitě stály akcie Erste, i takové NWR je oproti loňskému roku řádně zlevněno!

ČTĚTE TAKÉ

Populární jsou také výprodeje v sousedním Německu. Nabízí se tam solidní výběr zlevněných akcií, jak je při výprodejích v Německu dobrým zvykem. Jen namátkově: automobilový holding Porsche SE se svým podílem na výrobci vozů Porsche i Volkswagen, jedna z nejlepších bank v Evropě Deutsche Bank, další zástupce německého průmyslu BASF či v sektoru služeb Deutsche Post. Tyto tituly podle mého názoru nabízejí solidní prostor pro růst, ale dluhová krize v Evropě prostě umocnila slevu v letošních letních a skoro předletních výprodejích.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Bohužel na akciovém trhu může po letních slevách následovat podzimní výprodej. U akciových slev by si člověk měl nechat nějakou tu rezervičku hotovosti, aby se případně mohl účastnit slev dalších.

Michal Semotan, Portfolio manažer J&T Banky

Najdete na Lidovky.cz