4. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

SEMOTAN: Posedlost strašením

Řecká burza v Athénách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká burza v Athénách. | foto: ČTK

Tak tu máme po půl roce opět situaci, kdy je akciový trh vystresovaný tím, co bude dál. Denně sledujeme v médiích všech druhů zprávy o situaci v Řecku, o tom, jak špatně je na tom Španělsko...To samozřejmě ústí v pokles cen na akciových trzích, ale myslím, že není třeba strašit tím, že akciové trhy propadnou o desítky procent ve chvíli, kdy by Řecko opustilo eurozónu.

Situace by byla nepříjemná, nejhorší by byla přímo pro obyvatele Řecka, jejichž měna by proti euru propadla - a teď spekuluji - o kolik, o půlku? Na druhou stranu by se Řecko stalo zemí levnou a mělo by prostor k růstu, objevili by se první investoři, které by levný trh nalákal na nízké místní náklady, zvedl by se počet turistů. Akciové trhy by v prvotní fázi zareagovaly poklesem, ale vše by bylo najednou jasné, žádná nejistota jako nyní, a tak si myslím, že by hlavní akciové trhy na světě situaci ustály - a naopak by se mohly odrazit k růstu.

Další kapitolou je Španělsko. Ano, i tato země nyní plní média negativními zprávami, je potřeba říci, že situace je zatímod Řecka zásadně odlišná. Nepříjemné je pro Španělsko to, že trh od nich za každé další přefinancování dluhu žádá vyšší výnos, ale to je prostě zákon trhu - za vyšší riziko vyšší výnos. Zdá se mi však, že Španělsko si danou situaci uvědomuje, chová se poměrně zodpovědně, nebo se o to alespoň snaží.

Nepřijímám strašení v médiích od převážně zahraničních analytiků. Samozřejmě: co člověk, to názor, pokud si někdo myslí, že Španělsko nedopadne dobře, musí mít svoje úspory zřejmě už pod polštářem a jen v amerických dolarech. Já to však nejsem a sázímna kvalitní české a německé akciové tituly.

Michal Semotan, J&T Banka