26. března 2012 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

SEMOTAN: Trpělivost zisky přináší!

Burza, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza, ilustrační foto | foto: Shutterstock

První dva měsíce roku přinesly akciovým investorům a spekulantům úplné žně! A to v podobě velmi vysokých objemů obchodů, volatility trhů a silného růstového trendu většiny segmentů akciového trhu.

Těm, co našli odvahu si před koncem loňského roku nakoupit akcie (a zvláště bankovní tituly), přinesl úvod roku krásné zisky. Kdo trpělivě vydržel a neprodal hned po prvních 14 dnech růstu, si přišel opravdu na své a mohl si vydělat i v desítkách procent. Trpělivost tedy přinesla první kýžené výsledky. Je jasné, že většina investorů pouze umazávala ztráty z druhé poloviny loňského roku, který byl pro některé investory opravdu krvavý, ale poděkujme za to.

A co teď dál? To, co akciový trh anticipoval a doslova „pricoval“ do svého vývoje první dva měsíce letošního roku, se nakonec stalo -Řecku bylo pomoženo a bankrot byl odvrácen, důvěra v trhy se částečně vrátila. Pomoc však nedostalo jen Řecko, ale i trhy, a to v podobě levných peněz od ECB. Možnosti sáhnout si na tyto levné peníze opravdu pohotově využily komerční banky, a ECB tak v podstatě zabila dvě mouchy jednou ranou - pomohla bankám a zároveň i státům, jimž klesly náklady v podobě úroků placených z financování, neboť požadované výnosy od investorů začaly klesat právě v důsledku přístupu k levným penězům. Vše provedeno, zaceněno, a trh je na rozcestí.

Rozumný investor uprodal, vzal dvouměsíční zisky a čeká na korekci, aby mohl opět levněji dokoupit. A zase je tu trpělivost v hlavní roli. Jde o to, nenechat se „vycukat“, počkat si na levnější ceny po dvouměsíční rallye a nastoupit opět do rozjetého vlaku směr nahoru včas.

Michal Semotan, makléř, J&T Banka