17. března 2009 18:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Senátor navrhl šéfům AIG sebevraždu

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reprofoto

WASHINGTON Prominentní americký senátor Charles Grassley si dnes udělal legraci z šéfů pojišťovací společnosti American International Group (AIG), která je pod palbou kritiky za to, že vyplácí vysoké odměny, i když má existenční potíže a musela přijmout pomoc vlády. Grassley řekl, že šéfové AIG mají buď odejít anebo rovnou spáchat sebevraždu.

"Především bych se na ně díval poněkud shovívavěji, kdyby následovali příkladu Japonců, předstoupili před americký lid, hluboce se uklonili a řekli, že je jim to líto, a pak učinili jednu z následujících věcí: rezignovali anebo spáchali sebevraždu," prohlásil Grassley v rozhovoru pro jednu z televizních stanic ve státě Iowa, za který je v Kongresu.

"Japonci navíc většinou spáchají sebevraždu, než učiní nějakou omluvu," dodal senátor. Pojišťovnu senátorova slova překvapila a reagovala na ně krátkým tiskovým sdělením.

"Ta poznámka nás velmi zklamala. Zaměstnanci AIG ale pokračují v práci s rozvahou a profesionalitou, aby se postarali o záležitosti klientů a mohli splatit peníze daňových poplatníků," stojí ve zprávě.

Stoprocentní zdanění
Další americký senátor Charles Schumer zase navrhuje, aby zaměstnanci AIG vrátili prémie za loňský rok, které již obdrželi nebo je právě v těchto dnech dostávají. Pokud tak neučiní, zákonodárci podle něj budou maximálně kreativní a mohou na prémie uvalit i mimořádnou daň ve výši 100 procent. "Dobrovolně by je měli vrátit. Pokud ne, máme v úmyslu je prakticky celé zdanit," řekl Schumer.

Americký senátor Grassley pak agentuře AP řekl, že po nikom z amerických manažerů nechce, aby spáchal sebevraždu, ale že manažeři, kteří přivedou svou firmu do takových problémů, by se měli omluvit, tak jako se omlouvají japonští manažeři.

Americký prezident Barack Obama dal v pondělí najevo pobouření nad tím, že AIG vyplatila zaměstnancům za loňský rok odměny 165 milionů dolarů, v přepočtu zhruba 3,4 miliardy Kč. Odměnu přitom dostali i ti zaměstnanci, kteří pracují v divizi AIG Financial Products. Právě ta je z největší části zodpovědná za vysoké ztráty, které firma utrpěla.

ČTK

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.