31. července 2011 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

SERIÁL: Hušák si snědl, co si sám nadrobil

Šéf Sazky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Sazky | foto: ČTK

Právník Aleš Hušák se stal generálním ředitelem a předsedou představenstva Sazky v roce 1995 spíše náhodou. Zkrátka byl ve správnou chvíli na správném místě. V obou funkcích však zakořenil tak důkladně, že se stal prakticky neodvolatelným.

Jeho odvolání z funkce požadovala již na jaře 2004 ministryně školství Petra Buzková. "Na Hušáka nesahejte, má naši plnou důvěru! Na novou halu jsme pyšní," vzkázali akcionáři vládě.

Z funkce generálního ředitele jej sesadil až letos v červnu insolvenční správce Josef Cupka. Předsedou představenstva zůstává dodnes.

Když šéfuje oživlá pohroma

Hušákovi a Sazce zlomila vaz stavba předražené sportovní haly v Praze-Libni. Akcionáři Sazky, tedy sportovní a tělovýchovné svazy, Hušáka drželi ve funkci i v letech, kdy příjmy ze Sazky klesaly kvůli splácení haly směrem k nule.

Sazka se změnila v unikátní společnost. V běžné akciové společnosti se šéf více či méně bojí, aby jej akcionáři neodvolali. To rozhodně nebyl případ Sazky.

Předseda Českého svazu tělesné výchovy Pavel Kořan a další bossové sportovních sdružení se báli Hušáka. A odkývali mu i řadu ztrátových investic, například do pořízení sázkových videoterminálů.

Aleš Hušák vždy uměl problémy odůvodnit vnějšími okolnostmi. Z potíží vinil stát. Útočil také na finanční skupiny, proradné bankéře a "konkurzní mafii".

Proslulé je též jeho uzavírání dohod s bývalými soupeři. Investiční skupina Penta patřila mezi "nájezdníky", kteří se chtěli do Sazky probít díky skupování dluhů. Navzdory špatným vztahům z minulosti se Hušák v únoru s Pentou dohodl na společném postupu.

Protest proti Hušákovi před Sazkou.

Proti síle finančních skupin PPF a KKCG, které odkoupily pohledávky od Vítka, však Hušák s Pentou měli jen malou šanci uspět.

Zbytek příběhu je známý. V lednu skončila Sazka v insolvenčním řízení a koncem května soud prohlásil konkurz na majetek firmy. Následovat bude rozprodej majetku. Sportka a další loterie tak zřejmě pád Sazky přežijí, ale pod křídly jiné společnosti a pod vedením jiného šéfa.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!